Rakouští studenti vytáhli do boje za lepší školy

Vídeň – Rakouští studenti zostřují boj proti vládní školské politice, do vzdělávacího systému požadují o miliardu eur více. Studenti si stěžují na to, že musejí studovat ve špatných podmínkách. Vysokoškolští pedagogové je v protestech podporují a tvrdí, že ani oni nemají dobré pracovní podmínky. Rakouské školství se navíc potýká s tím, že na vysokých školách nejsou přijímací zkoušky, což láká odmítnuté uchazeče o studium z Německa a rakouské školy jejich nával nezvládají.

Ve středu večer protestovalo v centru Vídně zhruba 10 000 studentů a jejich příznivců proti ministrovi pro vědu Johannesi Hahnovi. Studentské protesty začaly před týdnem, kdy vysokoškoláci obsadili velkou posluchárnu vídeňské univerzity. Od té doby ji „okupují“. Proti ministrovi se bouří i studenti v Salcburku, na dnešek jsou plánovány protesty v Innsbrucku a ve Štýrském Hradci.

Vláda tento týden rozhodla o tom, že by se měl Johannes Hahn stát novým rakouským eurokomisařem.

Video Telefonát Jana Moláčka
video

Telefonát Jana Moláčka

Představitelé jedné studentské organizace mluvili až o 15 000 demonstrantech. Na transparentech byla k vidění hesla jako „Konec s podfinancováním, s logikou konkurenčního boje a se vzděláváním elit“ či „Luxus pro všechny místo profitu pro některé“ nebo „Univerzita hoří, stát chrní“.

Studenti požadují mimo jiné volný přístup k vysokoškolskému vzdělání, lepší financování i zlepšení podmínek vyučujících a studujících. Podle jednoho z transparentů má totiž jeden profesor hospodářské univerzity na starosti 320 posluchačů. Dalším z požadavků je také to, aby polovinu pracovníků univerzity tvořily ženy.

##GMAP:2901:Protesty Rakousko## 
Protest rakouských studentů
Protest rakouských studentů
Více fotek
  • Protest rakouských studentů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1204/120357.jpg
  • Protest rakouských studentů autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1204/120358.jpg