V jižních Čechách hledají několik set let staré předky

Netolice - V Netolicích na Prachaticku začala druhá fáze unikátního výzkumu DNA. Vědci zde odebrali vzorky z tisíc let starých koster a nyní chtějí zjistit, jestli mezi současnými obyvateli najdou jejich potomky. Výzkumu se může zúčastnit kdokoliv z obyvatel obce nebo okolí. Je zdarma, lidé se navíc dozví, zda nemají genetickou dispozici k chorobě končící cirhózou jater. První výsledky očekávají badatelé příští rok.

Vědci ve druhé fázi zkoumají živé lidi. „Čím více budeme mít dat, tím větší bude pravděpodobnost, že se dostaneme k nějakému smysluplnému obrazu,“ řekl vedoucí výzkumu Jaromír Beneš.

Zájem o testy byl už první den mimořádný. „Myslím, že medicínské testování je nakonec přitáhne,“ domnívá se člen výzkumného týmu Emanuel Žďárský. Vzorky DNA si dobrovolníci odebírají sami pomocí kartičky a obyčejného zubního kartáčku.

Netolice si vědci vybrali kvůli starému pohřebišti. Je to oblast s mimořádně stabilní populací. Není vyloučeno, že prapředci místních obyvatel zde žili ještě před příchodem Slovanů, Keltů nebo Germánů. „Je předpoklad, že zdejší obyvatelstvo je skutečně velmi původní,“ upozornil Jaromír Beneš.

Archeologický výzkum v Netolicích
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24