Bývalý vězeň znovu sedí ve vězení Stasi

Berlín - Bývalý politický vězeň se dnes znovu nechal zavřít do cely v někdejším východoberlínském vězení komunistické státní bezpečnosti Stasi. Za mřížemi zůstane do 5. listopadu. Svou akcí chce pětašedesátiletý Carl-Wolfgang Holzapfel 20 let po pádu totality připomenout osudy odpůrců východoněmeckého režimu. Zájemci mohou jeho pobyt za mřížemi sledovat po celou dobu v přímém přenosu na internetu.

Dobrovolný „vězeň“ je oblečený v modré teplákové soupravě a obutý v károvaných pantoflích. Stejně jako tenkrát bude dostávat třikrát denně jídlo otvorem ve dveřích. V noci bude mít rozsvíceno. Na rozdíl od svého skutečného věznění bude ale nahlas mluvit o svých pocitech i o osudech dalších lidí, kteří v kriminále tajné policie byli.

„Je zvláštní zažívat po tak dlouhé době to samé. Tehdy jsem tu byl devět měsíců, teď to bude naštěstí jen týden. Nevím ale, jak to bude po sedmi dnech vypadat,“ řekl při svém dnešním „uvěznění“ Holzapfel. Nejhorší pro něj tehdy byla prý izolace a psychický nátlak.

Holzapfel vyrostl v západním Berlíně a jako sedmnáctiletý zažil stavbu zdi, která město rozdělila. V roce 1965 ho při jedné z protestních akcí u hraničního přechodu Checkpoint Charlie zadrželi východoněmečtí pohraničníci. Byl odsouzen na osm let. Ve vězení Stasi v Hohenschönhausenu strávil v izolaci devět měsíců, další pak ve věznici v Bautzenu. Po celkem 13 měsících za mřížemi ho vykoupila západoněmecká vláda. I po propuštění pokračoval v protestech.

Bývalá věznice Stasi, která fungovala od roku 1951 do pádu železné opony, se nachází ve čtvrti Hohenschönhausen na severovýchodě Berlína. Za komunismu byl v plánu města místo ní jen bílý flek. Ani mnozí lidé ze sousedství netušili, co se za vysokými zdmi nachází. V areálu je od roku 1994 památník s muzeem. Velká část budov zůstala v původním stavu. Návštěvníci tak mohou vidět cely i vyšetřovny, kde němečtí „estébáci“ zadržené vyslýchali. O podmínkách ve věznici i metodách východoněmecké tajné policie vyprávějí bývalí vězni, kteří místem provázejí.

/*json*/{"map":{"lat":52.541898,"lng":13.5013121,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/
Carl-Wolfgang Holzapfel
Zdroj: www.stasi-live-haft.de