Rwanďan dostal za genocidu doživotí

Montreal - Kanadský soud dnes odsoudil k doživotnímu trestu vězení Rwanďana Désirého Munyanezu, který byl v květnu uznán vinným z genocidy, válečných zločinů a zločinů proti lidskosti spáchaných při masakrech v roce 1994 ve Rwandě. Munyaneza je prvním člověkem, který byl v Kanadě odsouzen za válečné zločiny a zločiny proti lidskosti spáchané v jiné zemi.

Munyaneza, který patří do etnické skupiny Hutů, byl odsouzen za to, že se pokusil vyhladit členy etnika Tutsi v jihorwandském Butare a jeho okolí. Podle některých svědků byl šéfem povstalecké skupiny, jejíž členové zabili a znásilnili desítky lidí. V devadesátých letech byl prý napojen na hlavní strůjce rwandské genocidy.

Bruce Broomhall, kanadské Centrum pro mezinárodní spravedlnost

„Patřil do komunity hutuské vyšší společenské třídy, která považovala genocidu za příležitost zvýšit svůj vliv za cenu znásilnění desítek žen a vyvraždění desítek tisíc lidí.“

Během genocidy v roce 1994 bylo radikálními Huty za 100 dnů zmasakrováno na 800 000 menšinových Tutsiů a desetitisíce umírněných Hutů.

Soudní proces s dvaačtyřicetiletým Munyanezou začal před dvěma a půl roky. Zatčen byl v Kanadě v roce 2005. Během soudního procesu vystoupilo přes 60 svědků. Mnozí z nich vypovídali za zavřenými dveřmi, aby ukryli svou identitu. Nárok na případné podmínečné propuštění bude mít nejdříve za 25 let.

Munyanezův obhájce Richard Perras podal proti rozsudku odvolání. Svého klienta obhajoval s tím, že se výpovědi svědků nezakládaly na pravdě. Mnozí ze svědků prý také nepoznali Munyanezu podle velmi výrazné jizvě na jeho tváři.

Oběti masakru ve Rwandě
Oběti masakru ve Rwandě