Írán požaduje v jaderné dohodě dvě změny

Teherán - Írán požaduje dvě změny v dohodě o jaderném palivu, která navrhuje obohacovat jeho uran mimo íránské území. V dlouho očekávané odpovědi, který od něj dostala Mezinárodní agentura pro atomovou energii (MAAE), požaduje Teherán podle íránských médií jen postupné předávání uranu do zahraničí a také paralelní výměnu uranu za palivo pro teheránský výzkumný reaktor.

Íránský vládní list Džavan neuvedl žádný zdroj této informace, ale zpráva vyšla v den, kdy Írán ve Vídni předal šéfovi Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) Muhammadu Baradejovi oficiální odpověď na návrh dohody. Podle íránské státní televize al-Alam, která ale neuvedla žádné další podrobnosti, odpověď Baradejovi předal zástupce Íránu při MAAE Alí Ašgár Soltaníja. Íránští oficiální činitelé zprávu deníku Džavan i informaci televizní stanice al-Alam odmítli komentovat.

Oba požadavky pravděpodobně neprojdou u západních zemí, které Írán podezírají, že se snaží vyvinout jaderné zbraně. Teherán toto obvinění odmítá a tvrdí, že jeho jaderný program má sloužit pouze mírovým účelům.

Návrh dohody, která byla vyjednána mezi USA, Francií, Ruskem a Íránem ve Vídni pod záštitou MAAE, předpokládá, že Íránci vyvezou většinu svého slabě obohaceného uranu do konce roku do Ruska, kde bude uran dále obohacen. Francie by z něj pak vyrobila palivové tyče určené pro výzkumný reaktor v Teheránu.

Íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád dnes v projevu před shromážděním v jihoíránském Mašhadu zopakoval, že Teherán se svého jaderného programu nevzdá. Dodal ale, že Írán a Západ nyní spolupracují, což jsou poznámky posilující dojem, že Írán v zásadě s návrhem dohody souhlasí. OSN považuje jednání s Íránem za slibné.