Konec krize v Hondurasu? Znesvářené strany podepsaly dohodu

Tegucigalpa - Dohodu, která má ukončit politickou krizi v Hondurasu, dnes podepsaly vyjednávací týmy šéfa prozatímní vlády Hondurasu Roberta Michelettiho a svrženého prezidenta Manuela Zelayi. K dohodě tlačili oba lídry Američané, kteří chtěli, aby kompromisu bylo dosaženo před listopadovými prezidentskými volbami. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová, která je nyní na návštěvě Pákistánu, již podpis „historické dohody“ uvítala.

„Autorizoval jsem svůj vyjednávací tým, aby podepsal dohodu, která značí začátek konce politické situace v zemi,“ prohlásil Micheletti.

Mezitím se v Hondurasu dál mluví o chystaných prezidentských volbách, které se mají konat 29. listopadu. Zatím se ale zdá, že ani ty nic nevyřeší. Předvolební kampaň by probíhala pod vedením vlády, kterou nikdo na světě neuznal. Mezinárodní společenství už prohlásilo, že výsledky případných voleb neuzná, pokud před jejich konáním nebude Zelaya znovu uveden do své funkce. Nejnověji své pochybnosti vyslovila OSN a oznámila, že se nebude případných voleb účastnit.

Zelayu koncem června svrhla a vyhnala ze země armáda, když prezident nerespektoval soudní rozhodnutí, aby odvolal plánované referendum o ústavní změně. Ta by mu teoreticky umožňovala znovu kandidovat na funkci a udržet se tak u moci. Zelaya ale popřel, že by změnu zamýšlel pro svůj užitek.

Vojáci v Hondurasu
Vojáci v Hondurasu