Summit EU pokračuje, řešit se bude post evropského prezidenta

Brusel - Téma, které mělo původně dominovat summitu EU, tedy evropský prezident, budou kvůli české výjimce z Listiny práv probírat lídři sedmadvacítky až dnes. Se vznikem této funkce počítá právě stále neratifikovaná Lisabonská smlouva. Kandidátů je několik a konečný výběr bude na Evropské radě.

Dvě nejčastěji skloňovaná jména v souvislosti s novým postem takzvaného evropského prezidenta jsou bývalý britský premiér Tony Blair a lucemburský premiér Jean-Claude Juncker. Evropský prezident bude reprezentovat unii navenek a předsedat evropským radám. Očekává se proto boj mezi velkými a malými, starými a novými státy.

Tony Blair však, jako jeden z možných kandidátů, není pro všechny členy přijatelný. Podle některých reprezentuje totiž zemi, která nemá euro, a nepomohla mu ani jeho podpora války v Iráku. Ani lucemburský premiér Juncker ale zdaleka není favoritem číslo jedna, protože Británii i další země dráždí jeho otevřená podpora evropskému federalismu. Konečný výběr kandidáta bude na Evropské radě.

Video Štefan Füle k pokračujícímu summitu EU
video

Štefan Füle k pokračujícímu summitu EU