Loď potopená mafií není loď potopená mafií

Řím - Vrak lodi údajně potopené mafií u břehů jihozápadní Itálie ve skutečnosti patří plavidlu z 1. světové války. Italské úřady původně předpokládaly, že v útrobách vraku je toxický odpad. „Není to loď s jedovatými látkami na palubě, ale byla to osobní loď Katánie, která klesla ke dnu v roce 1917 za 1. světové války,“ řekla ve čtvrtek italská ministryně životního prostředí Stefania Prestigiacomová. Katánii na zpáteční cestě z indické Bombaje v březnu 1917 potopila německá ponorka.

Pátrací týmy vrak našly začátkem září v Tyrhénském moři, asi 28 kilometrů od pobřeží, za pomoci bývalého člena kalábrijské mafie Francesca Fontiho. Na dálku řízené ponorky pak loď začaly zkoumat. Moře do hloubky 300 metrů v sedmikilometrové vzdálenosti od vraku podle vyšetřovatelů nebylo kontaminováno.

Fonti tvrdil, že ví o více než 30 lodích potopených s toxickým odpadem na palubě. Mafie podle něj vydělala miliony dolarů tím, že takto ilegálně odstraňovala odpad farmaceutických společností. Podle italských ochránců přírody Fonti s podobným nařčením nepřišel sám. Italské úřady však prý před pěti lety, kdy se tvrzení objevila, nic nepodnikly.

Snímky vraku lodi
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24