OSN bude své lidi v Afghánistánu lépe chránit

Kábul – Rada bezpečnosti OSN podpořila návrh generálního tajemníka Pan Ki-muna na posílení ochrany svých zaměstnanců v Afghánistánu. Organizace tak reaguje na středeční atentát v Kábulu, při němž přišlo o život šest jejích lidí. Pan Ki-mun uvedl, že OSN je v zemi považovaná za snadný cíl. Potvrdil ale, že organizace bude v afghánské misi pokračovat a bude dohlížet na druhé kolo prezidentských voleb naplánovaných na příští týden.

Násilí v Afghánistánu pokračuje i dnes. Devět civilistů zahynulo, když jejich taxi najelo na bombu nastraženou na silnici v provincii Nangarhár ve východní části země. Mezi mrtvými je i matka s dítětem.

Násilí v Afghánistánu dosahuje nejvyšší úrovně od svržení Talibanu po americké invazi v roce 2001, a to navzdory přítomnosti více než 100 tisíc vojáků zahraničních jednotek. Ozbrojenci z hnutí Taliban opakovaně hrozili, že zesílí útoky před druhým kolem prezidentských voleb, které se bude konat 7. listopadu, a násilím se pokusí narušit i průběh samotného hlasování.