Na Ukrajině zabíjí neznámý chřipkový virus

Kyjev - Na Ukrajině řádí zatím neidentifikovaný virus chřipky. Vyžádal si už 37 obětí, tisícovka dalších je v nemocnicích, polovinu z nich tvoří děti. Píší o tom ukrajinské a polské zpravodajské servery. Jak upřesnil zpravodaj ČT Miroslav Karas, jde o chřipku, která se rychle mění v zápal plic. Polsko už na hranici s Ukrajinou zpřísnilo kontroly a radí Polákům, aby cestu k východním sousedům raději odložili. Česko podle ministerstva zdravotnictví zatím žádná preventivní opatření nechystá.

Ukrajinští odborníci původně vyloučili, že by šlo o virus prasečí chřipky, nicméně poslali vzorky do laboratoří do Londýna. U 11 nakažených osob se nakonec přítomnost viru H1N1 potvrdila, u dalších je původ viru neznámý. Testy rovněž prokázaly, že po nákaze virem prasečí chřipky zemřela nejméně jedna osoba.

Virus se šíří především mezi mladými lidmi, nejvíce v okolí západoukrajinského Lvova a Tarnopolu. Ukrajinská premiérka Julija Tymošenková oznámila, že ode dneška na tři týdny zůstanou uzavřeny veškeré státní i soukromé školy. Vláda je podle ní také rozhodnuta zrušit na stejnou dobu veřejná shromáždění, koncerty a promítání v kinech. Oznámila také omezení pohybu osob po zemi a speciální režimy v dopravě. Ukrajinské zdravotní úřady plánují, že v souvislosti s šířením viru vyhlásí v celé zemi karanténu, dodal ukrajinský ministr zdravotnictví Vasyl Kňazevyč.

Video Vstup Miroslava Karase
video

Vstup Miroslava Karase

Vláda varuje lékárníky před zvyšováním cen

Ukrajinská vláda rozhodla o ustavení mimořádné krizové komise, která se situací bude zabývat, a vyzvala lékárny, aby nezvyšovaly ceny vakcín proti chřipce. Kvůli panice se před lékárnami na Ukrajině tvoří fronty, už nyní scházejí například ochranné roušky. „Nevydělávejte na problémech obyvatel,“ vzkázal majitelům lékáren vicepremiér Oleksandr Turčynov. „Budete se za to muset zodpovídat, budeme reagovat ostře,“ varoval je.

Podle polské ministryně zdravotnictví Ewy Kopaczové zatím není nutné, aby Polsko uzavřelo hranici s Ukrajinou. Varšava by ale tento krok podle ní udělat mohla, pokud by se situace na Ukrajině zhoršila. Lidem radí, aby na Ukrajinu nejezdili, pokud to není nutné. Na hranicích zatím bude zostřený režim, cestující budou kromě celníků kontrolovat i lékaři.

/*json*/{"map":{"lat":49.532339195,"lng":23.5766601562,"zoom":7,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":49.837311,"lng":24.034519,"type":"1","description":""},{"lat":49.560692,"lng":25.611321,"type":"1","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

Další vlny prasečí chřipky mohou způsobit poutníci do Mekky

Američtí a arabští vědci v čerstvě publikované studii v časopisu Science varují, že muslimové, kteří se v listopadu zúčastní velké náboženské poutě do Mekky, budou „ideálními“ šiřiteli prasečí chřipky. Pouť tak svými důsledky zatíží zdravotnické systémy mnoha zemí. Poutníci se letos vydají na hadždž v posledním listopadovém týdnu. Některé země včetně Tuniska a Íránu už kvůli obavám ze šíření chřipky vydaly zákaz účasti na akci nebo účast na ní omezily.

Každý rok se hadždže účastní asi tři miliony poutníků ze 160 zemí světa. Podle odhadů expertů se navíc při cestě zpět z pouti asi 45 tisíc poutníků z Evropy a 15 tisíc ze Severní Ameriky ocitne ve velkých mezinárodních dopravních centrech, čímž se dále zvyšuje riziko šíření viru.