BBC mění šatník. Kravat a obleků ubývá

Londýn – Z obrazovek britské veřejnoprávní televize BBC pomalu mizejí reportéři v upravených oblecích, vyžehlených košilích a elegantních kravatách. Častější jsou nyní džíny, trika a rozhalené košile. Píše o tom ve svém komentáři britský deník The Guardian. Tradiční oblečení stále zůstává ve zpravodajských pořadech vysílaných ze studia. Móda nového střihu se objevuje spíše u reportérů v terénu.

Pokud jde o večerní zpravodajství, nutností je stále oblek a košile s kravatou, někdy dokonce s motýlkem. Ve vstupech z terénu nebo v pořadech pro mladší publikum se zvyky uvolňují. Mladí novináři jsou odvážnější. „Zejména mladší reportéři BBC mají invenci vystupovat někdy v oblečení, které zaujme více než sdělení, které přednášejí,“ podotkl spolupracovník Českého rozhlasu Ivan Kytka.

Ve Velké Británii je situace ve zpravodajství jiná nežli na evropském kontinentu. Na ostrovech mají totiž přísná pravidla pro oblékání i komerční stanice. Zvláštností britského mediálního systému je, že pokud chtějí komerční televize licenci, jejich styl zpravodajství musí být velice seriózní. K takovému stylu náleží i patřičné oblečení.

Zaměstnavatelé jsou vůči svým redaktorům velice nároční. Platí to zejména u významných společenských akcí. Například do parlamentu chodí novináři zásadně v obleku a s kravatou. Diváci naopak neočekávají podobný zvyk třeba u akcí sportovních.