Jacques Chirac možná půjde před soud pro zpronevěru

Paříž - Bývalý francouzský prezident Jacques Chirac by měl stanout před soudem kvůli údajné zpronevěře veřejných financí v době, kdy byl starostou Paříže. Rozhodla o tom vyšetřující soudkyně, podle níž by v případu mělo být souzeno ještě dalších devět lidí. Je to vůbec poprvé, co je za období V. republiky (od roku 1958) některý z bývalých francouzských prezidentů takto vyšetřován a obviněn.

Šestasedmdesátiletý Chirac po odchodu z prezidentského úřadu v květnu 2007 přišel o imunitu a v podstatě hned nato se znovu rozjelo vyšetřování v souvislosti s údajným nezákonným financováním jeho politické strany z fondů radnice. Chirac vždy popíral, že se na radnici, kterou vedl v letech 1977 až 1995, dopustil něčeho protizákonného. Podle obvinění pařížská radnice na přelomu 80. a 90. let měla údajně na výplatní pásce 21 osob, které ve skutečnosti pracovaly pro Chiracovu stranu Sdružení pro republiku (RPR), předchůdkyni dnešního vládního Svazu pro lidové hnutí (UMP).

Soudkyně Xaviere Simeoniová, která zahájila oficiální vyšetřování případu před dvěma roky, neuposlechla zářijové doporučení státní prokuratury, jež navrhla jeho zastavení. Prokurátor se proto možná proti rozhodnutí Simeoniové ještě odvolá. Vyšetřovací komora při pařížském odvolacím soudu by pak v proceduře trvající půl roku až rok rozhodla, zda dá za pravdu vyšetřující soudkyni, nebo prokuratuře.

Simeoniová chce poslat před soud také mimo jiné bývalého ministra Michela Roussina, někdejšího šéfa odborové organizace Force ouvriere (Dělnická síla) Marka Blondela a bývalého poslance Jeana de Gaulla, vnuka někdejšího prezidenta, generála Charlese de Gaulla. V aféře byla řada osobností již souzena. Bývalý premiér Alain Juppé byl odsouzen k podmínečnému trestu 14 měsíců vězení a ročnímu zákazu výkonu veřejné funkce. Kvůli tomu se musel dočasně vzdát křesla starosty města Bordeaux. V roce 2006 byl ale do něho znovu zvolen.

Chirakovo jméno figuruje i v dalších aférách 

Chirakovo jméno se ve spojení s aférami nyní objevuje ve francouzských médiích poměrně často. Bývalý ministr vnitra Charles Pasqua, který byl odsouzen k roku vězení za přijetí úplatků v případu nezákonného prodeje zbraní do Angoly v 90. letech, jej obvinil, že o obchodu věděl.

Exprezidentovo jméno zaznělo i v soudním líčení v aféře Clearstream, která se týkala očerňování několika politiků včetně Sarkozyho. Někteří účastníci procesu vyslovili přesvědčení, že i Chirac v tom měl prsty. Nejvyšší státní představitel, na kterého ale dosáhlo obvinění, je v tomto procesu expremiér Dominique de Villepin, Chirakův blízký spojenec.