Demonstranti v Bruselu vzkazují Klausovi: Václave, nepodepisuj!

Brusel - Českého prezidenta Václava Klause dnes podpořilo v Bruselu během summitu Evropské unie zhruba patnáct demonstrantů. Dle jejich názoru by neměl podepisovat Lisabonskou smlouvu o unijní reformě navzdory tomu, že získal požadovanou výjimku z listiny základních práv EU. Demonstranti se vybavili českými vlajkami a hesly jako „Klausi, nenech Sarka (tedy francouzského prezidenta Nicolase Sarkozyho), aby tě šikanoval. Jsi větší než on!“ či „Václave, nepodepisuj!“.

Většinu demonstrantů tvořili zástupci britské Nezávislé strany Spojeného království (UKIP) v Evropském parlamentu a britští konzervativci. Organizátoři demonstraci svolávali prostřednictvím sociální sítě Facebook, jak uvedl britský konzervativní europoslanec Daniel Hannan. Hannan patří mezi kontroverzní evropské politiky. Loni byl vyloučen z lidovecké frakce kvůli tomu, že návrh, který posiloval pravomoci předsedy Evropského parlamentu, přirovnal ke jmenování Adolfa Hitlera říšským kancléřem v roce 1933.

„Stále existuje šance, že Ústavní soud ČR rozhodne, že Lisabonská smlouva není v souladu s českou ústavou,“ uvedl novinářům šéf britských euroskeptických europoslanců z UKIP Nigel Farage, který patří mezi unijními zákonodárci k nejhlasitějším kritikům evropského společenství. Sám však připouští, že by Klaus mohl smlouvu brzy podepsat: „Vypadá to, že jsme na konci cesty.“

Ojedinělá podpora Klausovi

Na rozdíl od Česka jsou v Bruselu demonstrace na podporu českého prezidenta velmi ojedinělé. Tam se poslední podobná akce uskutečnila naposledy ve středu: Asi dvě stovky odpůrců Lisabonské smlouvy a příznivců prezidenta pochodovaly pražskými ulicemi a skandovaly hesla na Klausovu podporu a proti evropskému dokumentu.

Právě Česko je poslední zemí Evropské unie, která Lisabonskou smlouvu dosud neratifikovala. Chybí pouze podpis prezidenta, jenž chtěl, aby Česko získalo výjimku z Listiny základních práv EU. Klaus svůj požadavek zdůvodňoval obavou z prolomení dekretů někdejšího československého prezidenta Edvarda Beneše, na jejichž základě byly z Československa po druhé světové válce vystěhováni sudetští Němci a byl zabaven jejich majetek. Klausův požadavek v noci na dnešek splnil summit EU, když souhlasil s výjimkou pro Česko.

Podle ústavy nyní musí český prezident s dokončením ratifikace vyčkat na verdikt Ústavního soudu, který se zabývá žádostí skupiny senátorů o posouzení souladu Lisabonské smlouvy s českým právem. Soudci by mohli vynést verdikt 3. listopadu.

Summit EU
Summit EU
Více fotek
  • Summit EU autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1206/120557.jpg
  • Václav Klaus autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1176/117518.jpg