Nikam nepojede, doma bude!

Utrecht (Nizozemsko) – Sen o obeplutí zeměkoule musí 14letá nizozemská školačka Laura Dekkerová znovu odložit. Soud v nizozemském Utrechtu ji do příštího července svěřil do opatrování úřadům, které se proti její plavbě postavily. Podle soudců není dívka natolik vyspělá, aby sama náročnou cestu zvládla. Soud svěřil dívku do péče úředníků už v srpnu. I když dál žila doma, rodiče o ní plně rozhodovat nemohli. Podle dnešního verdiktu matčino a otcovo dovolení Lauře dál k plavbě stačit nebude a bez souhlasu sociálních pracovníků se na ni vydat nesmí.

Laura chtěla jako nejmladší člověk na světě obeplout zeměkouli a se svou osmimetrovou jachtou Guppy vyrazit už začátkem září. Úředníci z odboru péče o dítě byli ale proti, tak se případ dostal k soudu. Zkušený jachtař Dick Dekker začal svou dceru učit umění jachtingu jako čtyřletou. V jejím záměru ji podporuje, matka ale údajně s plavbou nesouhlasila. Nebála se prý toho, že by Laura cestu nezvládla, ale měla strach z nebezpečí v přístavech v rozvojových zemích.

Nejmladším člověkem, který obeplul planetu, je prý sedmnáctiletý Američan. Laura oslavila nedávno čtrnácté narozeniny. Věří, že se jí podaří na dvouletou cestu vyplout tak, aby stihla rekord překonat.

Třináctiletá nizozemská dívka Laura Dekkerová před soudem v Utrechtu
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24