Le Figaro: Klaus přinutil Evropu, aby se před ním sklonila

Praha – Většinou s úlevou reagoval evropský tisk na to, že účastníci bruselského summitu EU schválili výjimku z Listiny základních práv pro Česko. Český prezident Václav Klaus o ni žádal kvůli obavám z prolomení Benešových dekretů před tím, než jako poslední v unii připojí svůj podpis pod Lisabonskou smlouvu. Evropská unie souhlasem s výjimkou otevřela cestu své reformě, konstatuje většina evropských deníků.

„České psychodrama, které hrozilo potopením Lisabonu, nakonec dospělo k rozuzlení ve čtvrtek v Bruselu,“ uvedl francouzský provládní deník Le Figaro. Podle deníku vyvinula unie obrovské úsilí kvůli - jak se ukázalo - prkotině. „Praze ani tolik nezáleželo na formě. (…) Stačilo by přidat čárku a slova 'Česká republika' u předchozí polské a britské výjimky. (…) Prezident Klaus se zatím může chlubit před svými voliči, že přinutil Evropu, aby se před ním sklonila,“ dodává list.

Britský deník Financial Times konstatuje, že několik šéfů států, například Nicolas Sarkozy, byli vůči Klausovi tak podezřívaví, že chtěli od českého prezidenta železné záruky, že nebude hledat nějakou novou záminku, aby bránil Lisabonské smlouvě ve schválení, uvedl list. „Chce, aby to Klaus podepsal krví,“ cituje nejmenovaného diplomata.

Deníky se jinak více zabývají spekulacemi kolem budoucího předsedy EU, kde se možná rýsuje střetnutí mezi lucemburským premiérem Jeanem-Claudem Junckerem, který se fakticky představil jako kandidát, a bývalým britským ministerským předsedou Tonym Blairem, o němž média hojně píší již řadu týdnů.