Piráti chtějí za unesené Brity výkupné sedm milionů dolarů

Londýn - Sedm milionů dolarů (téměř 126 milionů korun) požadují somálští piráti za propuštění britského páru, jehož jachtu unesli před osmi dny v Indickém oceánu u břehů Afriky. Piráti svůj požadavek vznesli v pátek v telefonátu britské stanici BBC.

Paula a Rachel Chandlerovy, kterým je 59 a 55 let, unesli piráti 23. října, když pluli na své jachtě z Tanzanie na Seychely. Jachta Chandlerových se našla o několik dní později prázdná.

Anonymní volající BBC řekl: „Pokud nám neublíží, neublížíme ani my jim. Potřebujeme jen malou sumičku sedmi milionů dolarů,“ dodal. Tato částka je podle něj oprávněná kvůli operacím NATO u afrických břehů. „Zničili spoustu vybavení patřícího chudým místním rybářům. Zatýkají rybáře a ničí jejich vybavení. Navzdory místním vládám nelegálně rybáře převážejí do vlastních věznic v jiných zemích. Takže když zvážíme všechny škody a všechny postižené lidi, pak ta suma není vysoká,“ dodal.

Mluvčí britského ministerstva zahraničí podle Reuters uvedl, že britská vláda byla informována o údajně požadovaném výkupném, ale zatím nemůže ověřit autenticitu telefonátu.

Piráti zamořují rušné námořní cesty u pobřeží Somálska už několik let. V okolních vodách hlídkují vojenská plavidla 16 zemí, která mají únosům zabránit, ale mořské gangy se za svými oběťmi pouštějí čím dál hlouběji na širý oceán a na výkupném už vybraly desítky milionů dolarů.