Japonská vesmírná loď splnila misi, teď shoří

Cukuba (Japonsko) - První japonská vesmírná zásobovací loď HTV úspěšně končí svou misi. Za pomoci mechanické paže se oddělila od mezinárodní vesmírné stanice ISS a míří k Zemi. Shoří v atmosféře – část úlomků by mohla dopadnout do Tichého oceánu východně od Nového Zélandu.

Loď strávila u mezinárodní vesmírné stanice 43 dní. Tak dlouho totiž trvalo vyložit celkem čtyři a půl tuny nákladu – potravin, součástek a každodenních potřeb astronautů, kteří na oběžné dráze kolem Země žijí a pracují.

Očekává se, že od příštího roku po vyřazení amerických raketoplánů bude HTV jedním z hlavních dopravních spojení Země s mezinárodní stanicí. První mise byla úspěšná – tím pádem se stává doporučením pro další využití.

Japonské zásobovací lodě HTV bez lidské posádky jsou jednorázové. Po vyložení zásob se vrací shořet do zemské atmosféry. Na rozdíl od evropských a ruských plavidel ale neumí loď z japonské dílny sama u ISS zakotvit. „Zaparkovat“ jí pomohla robotická paže, kterou ovládali astronauti zevnitř vesmírné stanice.