Palestina kvůli výstavbě osad nechce obnovit mírová jednání s Izraelem

Abú Zabí - Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová se na Blízkém východě pokouší nastartovat mírový proces. Spolu s americkým zmocněncem pro Blízký východ Georgem Mitchellem se v Abú Zabí sešli s palestinským prezidentem Mahmúdem Abbásem. Ten ale prohlásil, že mírová jednání s Izraelem neobnoví, dokud ten nezastaví veškerou výstavbu židovských osad na palestinských územích. Spojené státy prosazují plán dvou samostatných států.

„Nic nového,“ zhodnotil schůzku podle agentury AFP Abbás před novináři. „Izrael musí ctít své závazky, jmenovitě úplné zastavení kolonizace (aby bylo možné obnovit mírový proces,“ prohlásil. „Problém s izraelskou vládou je ale ten, že odmítá zastavit osidlování,“ citovala jej AFP.

Palestina chce zastavit stavbu osad, Izrael zase uznání existence

Podle hlavního palestinského vyjednavače Saíba Irikáta Clintonová vyzvala Abbáse, aby obnovil oboustranné rozhovory s Mitchellem a Izraelem. Tato dohoda ovšem nepředpokládá úplné zastavení výstavby osad, zdůraznil Irikát. Tento požadavek ale odmítá izraelský premiér, který naopak žádá, aby Palestinci mimo jiné uznali existenci státu Izraele.

Téměř rok poté, co americký prezident Barack Obama nastoupil do funce, je blízkovýchodní mírová iniciativa, úhelný kámen jeho zahraniční politiky, ve vážném nebezpečí, konstatovala dnes agentura AP.

Ještě dnes by měla ministryně odletět do Jeruzaléma, kde ji čekají rozhovory s izraelským premiérem Bejaminem Netanjahuem a několika ministry jeho vlády. Chce tak zjistit postoj obou stran před setkáním s arabskými ministry zahraničí v Maroku příští týden, kde se chce pokusit získat regionální podporu pro mírové kroky v oblasti.