Írán je připraven dál jednat o jaderném programu

Teherán - Írán je připraven pokračovat v rozhovorech se západními mocnostmi o svém jaderném programu, přestože má k Západu nedůvěru. Podle agentury AFP to dnes prohlásil íránský prezident Mahmúd Ahmadínežád. Prezidentovo prohlášení přichází poté, co Spojené státy v pátek upozornily, že Írán nemá neomezenou dobu pro svou odpověď na návrh dohody, jež byla vyjednána minulý týden mezi USA, Francií, Ruskem a Íránem pod záštitou Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE).

„Vláda i veškerý íránský lid s nedůvěrou uvažují o jednáních se západními mocnostmi, avšak realita je nutí íránskému lidu porozumět,“ citovala Ahmadínežáda agentura Irna. „Doufám, že rozhovory budou pokračovat, že satanské elementy je nebudou moci narušit, jelikož sionistický režim a panující mocnosti jsou nespokojené,“ dodal.

Dokument předpokládá, že Íránci vyvezou většinu svého slabě obohaceného uranu do konce roku do Ruska, kde bude uran dále obohacen. Francie by z něj pak vyrobila palivové tyče určené pro výzkumný reaktor v Teheránu. „Nejlepší pro vás (Západ) by bylo být přítelem íránského lidu, respektovat jej a čestně s ním spolupracovat,“ řekl Ahmadínežád.

Íránské vedení bylo původně s návrhem spokojeno, avšak v pátek přišlo s požadavkem na úpravy. Například aby uran byl do zahraničí předáván postupně, nikoli jednorázově, druhou změnou je požadavek na zajištění „simultánní výměny“ uranu za palivo pro teheránský výzkumný reaktor. Podle nejmenovaného západního diplomatického zdroje prý také navrhuje, že by uran obohacoval sám na svém území, ovšem pod dohledem MAAE.