Současná Evropská komise přesluhuje, nová snad od ledna

Brusel - K poslednímu říjnu mělo skončit funkční období Evropské komise. Podle původních předpokladů měla touto dobou už být ratifikována Lisabonská smlouva, která upravuje fungování rozšířené Evropské unie. Jenže kvůli průtahům nová komise ještě nevznikla. Stará tedy bude přesluhovat. Počítá se s tím, že fungovat bude do konce roku.

Funkční období „staré“ Evropské komise začalo 22. listopadu 2004.  

Ratifikace Lisabonské smlouvy by měla být dokončena do konce roku, znovu mimo jiné zaznělo na právě skončeném summitu EU. Česko dostalo výjimku z Listiny základních práv EU, kterou požadoval prezident Václav Klaus. Právě tou podmínil svůj podpis pod reformní dokument EU. Česko je poslední zemí z celkem 27 států EU, která nemá smlouvu dosud ratifikovanou. Čeká se už jen na rozhodnutí českého Ústavního soudu, který posuzuje stížnost skupiny senátorů, zda je Lisabonská smlouva jako celek v souladu s českým právním řádem. Verdikt padne v úterý 3. listopadu. Poté by měl Klaus dokument podepsat. Schválení výjimky pro Česko EU chápe jako uvolnění cesty k dokončení ratifikace.

„Nová“ Evropská komise by tedy už měla být nominovaná podle Lisabonské smlouvy - tedy nemusí se snižovat počet eurokomisařů. Česko se na jméně svého nového eurokomisaře dosud neshodlo. ČSSD prosazuje dosavadního eurokomisaře Vladimíra Špidlu, ODS pak bývalého vicepremiéra pro evropské záležitosti Alexandra Vondru. Dnešní Lidové noviny přišly s tím, že premiér Jan Fischer má vlastního koně - někdejšího ministra průmyslu a obchodu Vladimíra Dlouhého.

Nové složení komise pak schválí Evropská rada a Evropský parlament. Ten by to mohl udělat na prosincovém plenárním zasedání, nejpozději na lednovém. Pak se nová komise ujme funkce. Staronovým šéfem komise byl už dříve zvolen José Manuel Barroso.