Kohl ocenil spolupráci s Bushem a Gorbačovem v roce 1989

Berlín - Tři bývalí světoví státníci, pamětníci událostí, při kterých se před 20 lety rozpadl východoevropský komunistický blok, dnes o pádu komunismu debatovali v Berlíně. Pro 79letého bývalého německého kancléře Helmuta Kohla to bylo po delší době první vystoupení na veřejnosti po vážném úrazu z letošního února. Ke stolu s ním zasedli americký exprezident George Bush starší a bývalý sovětský vůdce Michail Gorbačov.

Všichni tři stáli v prvních liniích ještě za studené války, každý však na opačných stranách železné opony. Společně ji pak mohli před 20 lety zbořit. „Oba, jak tu sedí byli pro nás Němce na cestě k jednotě klíčovými partnery. Když jsem měl špatnou náladu a zavolal Georgovi, věděl jsem, že to bude lepší. S Michailem to přišlo postupně,“ vzpomíná na tehdejší dobu kancléř sjednotitel Kohl. Jako klíčovou považuje důvěru, kterou k sobě všichni tři postupně získali. Jedni je velebí jako hybatele. Podle kritiků je ale jejich hlavní zásluhou, že převratným událostem prostě nestáli v cestě.

Kohl se debaty pořádané nadací Konrada Adenauera zúčastnil na vozíku a stále nevypadal zcela zotaven. V únoru spadl ze schodů v domě v Ludwigshafenu a vážně se zranil, na rehabilitační klinice strávil zhruba půl roku. Publikum ale jeho vystoupení ocenilo potleskem, zvláště když podotkl, že je pyšný na sjednocení Německa počátkem 90. let 20. století.

Video Setkání Kohla, Bushe a Gorbačova
video

Setkání Kohla, Bushe a Gorbačova

Helmut Kohl:

0„Mám všechny důvody být pyšný, bez ohledu na veškeré starosti a mrzutosti. A nemohu být pyšný na nic lepšího než na sjednocení Německa.“

Gorbačov naopak připomněl, že on spolu s tehdejší britskou premiérkou Margaret Thatcherovou a zesnulým francouzským prezidentem Francoisem Mitterrandem obhajovali zachování rozděleného Německa i po pádu komunismu. „Ještě v červnu roku 89 jsem říkal, že sjednocení Německa bude záležitostí 21. století. Pár měsíců nato už přitom byla cesta volná,“ uvedl Gorbačov.

0

Státníci podpořili integraci Evropy

Berlínská diskuse se zabývala také vztahy mezi Ruskem a Německem, nynější německý prezident Horst Köhler vyzval k evropské zahraniční a bezpečnostní politice, která bude zahrnovat také Rusko. Gorbačov, jehož perestrojka a politika takzvané glasnosti, tedy otevřeného pohledu na komunistickou minulost, umožnila koncem 80. let 20. století konečné rozdrolení východoevropského komunismu, v debatě varoval, že integrace Evropy nemůže uspět, budou-li existovat protiruské nebo protiamerické nálady.

Na závěr debaty zazněla německá hymna. Podle agentury AP je to při podobných veřejných událostech výjimečné, neboť Německo se i pět desetiletí po skončení druhé světové války vyhýbá příležitostem, při nichž by bylo možné obvinit jej z nacionalismu. Dnešní diskuse tří státníků byla součástí oslav 20. výročí pádu Berlínské zdi, trvalého otevření hranic mezi NDR a SRN, které vyvrcholí v den výročí, tedy 9. listopadu.

Helmut Kohl
Helmut Kohl
Více fotek
  • Helmut Kohl autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1208/120793.jpg
  • Michail Gorbačov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1208/120795.jpg
  • Kohl, Bush a Gorbačov autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1209/120804.jpg
  • George Bush autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1208/120790.jpg