Lékaři umějí vyrobit lebku na míru

Ostrava – Lékaři z ostravské fakultní nemocnice dokážou vyrobit pacientům po těžkých úrazech hlavy plastiku lebeční kosti přímo na míru. Umělá kost se v Česku modeluje ručně, nepřesný tvar pak může působit komplikace. V Ostravě však zvolili napohled jednoduchý, ale unikátní postup, když si pomocí trojrozměrné grafiky nejprve vyrobí formu.

Poslední, co si dvaapadesátiletý Ladislav Výtisk pamatuje před úrazem, byla jízda na terénní čtyřkolce. Pak až nemocniční pokoj. Při úrazu si rozdrtil čtvrt lebky. Lékaři mu proto museli nejdříve odstranit úlomky kostí. Po měsíci na jednotce intenzivní péče a rehabilitaci zbývá poslední krok - zničenou část lebky nahradit. Implantáty se tvarují ručně přímo na sále z rychle tuhnoucí hmoty. „Pak záleží na zručnosti operatéra, jak ta nově vyhotovená náhrada vypadá,“ tvrdí lékař Tomáš Hrbáč.

Pro ostravskou kliniku to už ale neplatí. Přišla totiž s vlastním receptem. Stačí odeslat snímek z počítačového tomografu technikům do Brna. „Jsme schopni si z tohoto snímku vytvořit 3D model, na jehož základě dokážeme zkonstruovat, co tam chybí a pak vytvoříme formu,“ vysvětluje zástupce firmy Přemysl Kršek.

Podobně už lékaři pomohli osmi desítkám pacientů. Procento komplikací je téměř nulové. Ostravský model přijde na 25 tisíc korun a hradí se v rámci zdravotního pojištění. Obdobné zahraniční výrobky stojí až osmkrát víc.