Kolumbie pustila Američany na své vojenské základny

Bogotá – Kolumbie zpřístupnila vojenské základny americkým vojákům. Američtí vojáci mohou příštích deset let využívat sedm kolumbijských základen přímo na území latinskoamerické země. Smlouvu podpisem stvrdili americký velvyslanec v Bogotě a kolumbijský ministr zahraničí. Kolumbijci si od spolupráce slibují velkou pomoc v boji proti drogovým kartelům. Levicové vlády okolních zemí ale proti smlouvě protestují.

„Kolumbie podepsala tuto dohodu, aby si zajistila co nejúčinnější nástroje v boji proti obchodníkům s drogami a terorismu,“ zdůvodnil dohodu kolumbijský ministr zahraničí Jaime Bermudez. Díky ní může v Kolumbii nově působit až 800 amerických vojáků a 600 civilních pracovníků. Většinou mají cvičit kolumbijské jednotky v boji proti drogovým kartelům a levicovým povstalcům. 

Přítomnost Američanů se ale nelíbí sousedním zemím. Kolumbijské rozhodnutí poskytnout své základny vyvolalo už v létě diplomatickou krizi. „Vyzývám všechny vlády zemí Jižní Ameriky a karibské oblasti, aby se spojily v boji proti této hrozbě,“ varuje venezuelský prezident Hugo Chávez. Neúnavný kritik Washingtonu už dřív přirovnal podpis smlouvy k vyhlášení války – prý se obává, že dohoda je jen předehrou pro americkou invazi do Venezuely kvůli zásobám ropy.

Bermudez na dohodě žádnou agresi vůči sousedům nevidí: „Když půjde vše podle plánu, bude z toho těžit nejen Kolumbie, ale i okolní státy. Chceme ujistit mezinárodní společenství, že jediným cílem dohody je zbavit se terorismu a obchodu s narkotiky.“ Veškeré postranní úmysly odmítla i americká ministryně zahraničí. Levicové vlády v oblasti ale neuklidnila. Ty se dál bojí, že by Washington mohl začít z Kolumbie podporovat opozici v latinskoamerických zemích tak, jako pravicové contras v 80. letech.