Japonci prodávají solární energii svých domácností

Tokio - Japonské energetické společnosti začaly vykupovat od domácností přebytky solární energie. Projekt začíná fungovat dnes a jeho účastníci dostali od vlády první dárek – vládní podporu, díky níž se výkupní cena za kilowatthodinu zdvojnásobuje. Podpora je součástí vládního programu na snižování emisí.

Solární články už jsou běžnou součástí nákupních center, japonské rodiny si je vybírají podobně jako třeba vybavení kuchyně. „Uvažuji o koupi solárního panelu, abych přispěla ke zlepšení životního prostředí,“ vysvětluje jedna ze zákaznic. S podporou se bude lidem spořit ještě radostněji. „Čekáme, že až se program zavede, zvýší se nám odbyt. Prodej solárních článků bude v budoucnu významnou součástí našeho podniku,“ věří prodavač nákupního centra.

Japonskou domácnost vyjde průměrný solární systém v přepočtu na 360 tisíc korun. Díky nové cenové politice ve výkupu přebytečné energie ho rodiny splatí už za deset let, tedy o pět let dřív než při původně odhadovaných cenách. Smlouvu na prodej přebytků má s energetickými firmami podepsáno už přes půl milionu Japonců. A vláda se chystá program rozšířit i na další obnovitelné zdroje, třeba energii větru, aby dostála svému závazku omezení emisí o 25 procent.