Vybrat české perly pro Expo 2010 v Číně může každý

Praha – Pomocí sms nebo na internetu mohou lidé posílat svoje návrhy na Perly České republiky. Perly v prvních čtyřech kategoriích byly vybrány odbornou komisí a příslušnými arbitry, avšak pátá kategorie s názvem Divy České republiky je připravena pro veřejnost. V této kategorii má každý jedinečnou možnost nominovat a následně hlasovat pro pětici divů, které stojí za to ukázat světu. Pětice vybraných návrhů pak bude příští rok reprezentovat Česko na expozici Expo 2010 v Číně.

„Má to dvě kola, první kolo jsou nominace, ve kterých si poslechneme, co národ navrhne. My si pak vybereme 15 nominací,“ uvedl generální komisař pro Expo 2010 Pavel Antonín Stehlík. Návrhy do prvního kola můžou lidé posílat formou sms nebo hlasovat na internetu, a to do 5. listopadu. Ve druhém kole pak lidé hlasováním vyberou pět vítězů. Pro organizátory je důležitá zejména výjimečnost, není důležité, z jaké oblasti bude div přímo vycházet.

Jak poslat svůj návrh a jak hlasovat

Nominovat perly v kategorii Divy České republiky můžete prostřednictvím internetových stránek www.perly.idnes.cz v sekci „nominace Perel ČR“ nebo odesláním SMS na číslo 900 11 03 ve tvaru: PERLY mezera TIP (např. PERLY korunovacni klenoty). Nominovat své perly můžete od 30. října 2009 19.00 hodin do půlnoci 6. listopadu.

Hlasovat o největší Divy České republiky můžete prostřednictvím internetových stránek www.perly.idnes.cz v kategorii Divy České republiky nebo odesláním SMS na číslo 900 11 03 ve tvaru: PERLY mezera CISLO HLASU (např. PERLY 1). Hlasovat o vítězné perly můžete od 13. listopadu do 20. listopadu 19.00 hodin.

Z ostatních čtyř kategorií už má na Expu své místo jisté například mikrovlnná trouba alias magnetron z dílny Augustina Žáčka, Resselův lodní šroub nebo antivirotika, která léčí průvodní projevy AIDS z laboratoře Antonína Holého. V kategorii kultury se zatím do pětice vybraných dostaly například Novosvětská symfonie Antonína Dvořáka nebo Muchova tvorba včetně Slovanské epopeje. 

Na Expu se představí také nejvýraznější památky Česka. „Výsledná pětka čítá takové monumenty, jako je třeba areál Pražského hradu, Karlův most nebo Lednicko-valtický areál,“ prozradil historik architektury Zdeněk Lukeš. V kategorii prvenství a rekordy se do pětice zástupců dostaly například český křišťál a design skla, české pivo nebo hokejové vítězství v Naganu. Na Expo 2010 se do Číny vydá také kopie sochy Jana Nepomuckého z Karlova mostu, včetně takzvaných destiček štěstí, které podle pověstí plní tajná přání.

Co jsou Perly České republiky

Perly České republiky jsou doprovodným programem Kanceláře české účasti na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 v Šanghaji a spočívají v hledání a nalezení toho nejlepšího, co v naší vlasti máme, co jsme vytvořili nebo čeho jsme dosáhli. Celý projekt sestává z 5 kategorií – Objevy a vynálezy, Umění a kultura, Města a místa, Prvenství a rekordy a Divy České republiky. Každé kategorii poskytují záštitu hned dva arbitři, odborníci z dané oblasti na slovo vzatí. V jednotlivých kategoriích bude vybrána pětice Perel ČR, tedy Českou republiku bude na Všeobecné světové výstavě EXPO 2010 prezentovat celkem 25 Perel ČR.