U australských břehů se potopila loď, 25 uprchlíků se pohřešuje

Sydney - V oblasti australských Kokosových ostrovů ztroskotala v neděli loď se 40 lidmi na palubě. Cestující byli pravděpodobně ilegální imigranti a 25 z nich je pohřešováno. Do jejich hledání se již pustili australští záchranáři, ostatní se podařilo dostat z moře. Kromě záchranářů na místo nehody směřuje také letadlo, ale více než 12 hodin po ztroskotání je jen malá naděje, že pohřešované najdou. Letos se podařilo do Austrálie doplout asi 35 lodím s 1770 žadateli o azyl. Většina z nich byla z Iráku, Afghánistánu, Íránu a Srí Lanky.

Australské námořnictvo zachytilo nouzové volání o pomoc, když se loď nacházela severovýchodně od Kokosových ostrovů, které leží asi 2000 kilometrů severozápadně od Austrálie. Požádalo o pomoc plavidla v oblasti, ale loď s uprchlíky se již potopila a z vod se tak podařilo zachránit jen 15 lidí.

Austrálie letos zaznamenala značně zvýšený příliv žadatelů o azyl, kteří se pokoušejí dostat na její území po moři. Její zadržovací střediska již jsou přeplněná. Situace také vyvolává politické debaty o ochraně hranic a azylové politice země. 

Australské zámořské Území Kokosových ostrovů leží v Indickém oceánu. Tvoří je 27 malých korálových ostrovů, z nichž pouze dva jsou obydleny necelou tisícovkou obyvatel - z 60 procent jde o Evropany, ostatní jsou malajského původu.

Ilustrační foto
Ilustrační foto