KLDR chce jednat o svých raketách přímo s USA

Soul - Severní Korea vyzvala dnes Spojené státy k přímým jednáním. Komunistický stát je také podle svého ministerstva zahraničí připraven vrátit se k šestistranným jednáním o svém jaderném programu. Rozhovory jsou ale ve slepé uličce už od konce loňského roku - KLDR prohlásila proces za „mrtvý“ a vláda amerického prezidenta Baracka Obamy hledá způsob, jak jej oživit. Podle agentury Reuters je dnešní prohlášení Pchjongjangu zatím nejvážnější ohledně utajovaného úmyslu země vrátit se k jednacímu stolu.

KLDR chce, aby tyto rozhovory předcházely obnovení jednání o jejím kontroverzním jaderném programu za účasti šesti zemí - Severní a Jižní Korey, Japonska, Číny, Ruska a Spojených států. „Nyní, když jsme projevili velkorysost a oznámili svůj postoj, že bychom chtěli hovořit se Spojenými státy a vést mnohostranná jednání včetně šestistranných rozhovorů, je na čase, aby se USA rozhodly.“

„Došli jsme k závěru, že se nejprve musí sejít přímé strany, tedy Severní Korea a Spojené státy, a najít racionální řešení,“ citovala severokorejská agentura KCNA mluvčího ministerstva.

KLDR možná vymění rakety za jídlo

Pchjongjang dlouhodobě usiluje o exkluzivní setkání s představiteli USA a o uznání KLDR jako státu, který disponuje jadernými zbraněmi. USA se k přímému dvoustrannému jednání, ke kterým vyzval severokorejský vůdce Kim Čong-il, stavěly zatím obezřetně.

Severní Korea na podzim 2005 souhlasila s tím, že se vzdá svého jaderného programu výměnou za hospodářskou pomoc. Posléze zahájila likvidaci svého jaderného zařízení, ale o rok později otestovala svou jadernou nálož a letos v květnu další. Už v dubnu ale Pchjongjang označil všechny dohody, které vyplynuly z šestistranného jednacího fóra, za neplatné.