Dnešní soud Karadžić bojkotuje, zítra už ale přijde

Haag - V Haagu pokračuje proces s někdejším bosenskosrbským vůdcem Radovanem Karadžičem. Ani dnes ale zřejmě obžalovaný nepřijde. Nepřítomnost u minulého soudního jednání zdůvodnil nedostatkem času, který dostal na to, aby si připravil obhajobu. Agentura Reuters ale dnes oznámila, že již zítra Karadžić bojkot ukončí a k soudu se dostaví. Karadžiče obžaloba viní z genocidy a ze zločinů proti lidskosti.

„Ani dnes se neobjeví. Přijde zítra, protože chce pomoci najít řešení tohoto problému,“ prohlásil jeden z Karadžičových právníků Marko Sladojević.

Soudní spis narostl na neuvěřitelných 900 tisíc stran. Karadžiče viní z genocidy, zločinů proti lidskosti a válečných zločinů. Obžalovaný se u soudu hájí sám a nezastírá, že jednání soudního tribunálu pro bývalou Jugoslávii, jehož legitimitu neuznává, bude blokovat, jak dlouho to půjde. 

„Obdržel jsem dopis od pana Karadžiče. Sděluje mi, že se odmítá slyšení zúčastnit, protože neměl čas připravit se dostatečně na svou obhajobu,“ vysvětlit také jeden ze soudců. 

Čtyřiašedesátiletý obviněný už v září tribunálu sdělil, že na přípravu své obhajoby chce dalších 10 měsíců, jinak chce zahájení procesu bojkotovat. „Doufáme, že soudní tribunál nám v podstatě poskytne čas, který je potřebný na přípravu. Spočítali jsme, že na přípravu potřebujeme deset měsíců, to je jediný postoj, který zastáváme,“ uvedl dnes Karadžičův právník.

Bývalý předák bosenských Srbů je spojován především s masakry v Srebrenici a v Sarajevu. Obětí jsou desetitisíce. Soudu ale chybí důkaz, který by potvrdil, že přímo Karadžić vydal příkaz k etnickým čistkám.  

Procesy ICTY
Procesy ICTY