Ukrajince kosí chřipka, onemocnělo jich už čtvrt milionu

Kyjev - Ukrajinu zachvátila epidemie chřipky. Víc než 255 tisíc lidí je nakažených, 67 nemocných zemřelo. Chřipka se rychle šíří a počet nakažených dál stoupá. Ukrajina proto prosí o pomoc. Do Kyjeva v noci letecky dorazilo prvních 16 tun léku Tamiflu ze Švýcarska, zásilku osobně přijala premiérka Julija Tymošenková. Také Polsko poskytlo léky a milion obličejových roušek. Dalších 200 tisíc roušek poslalo Slovensko, které také rozhodlo zpřísnit režim na hranicích s Ukrajinou.

Ukrajina vyhlásila v devíti obvodech na tři týdny karanténu. Školy v celé zemi jsou zavřené, vláda zakázala i veřejná shromáždění. Nepromítá se v kinech, zakázána jsou i volební shromáždění před prezidentskými volbami.

Chřipka na Ukrajině v číslech

Celkem onemocnělo chřipkou na Ukrajině 255 tisíc lidí, z toho skoro polovina jsou děti. Na chřipku zemřelo celkem 67 lidí, pouze u 22 případů byla prokázána nákaza prasečí chřipkou, u ostatních obětí se čeká na virologické vyšetření. V nemocnicích leží s chřipkou celkem 15 tisíc lidí, z toho 170 jich je a jednotce intenzivní péče.

Video Události, komentáře o chřipce a Ukrajině
video

Události, komentáře o chřipce a Ukrajině

V lékárnách navíc chybí léky proti chřipce a také ochranné roušky. Prezident Juščenko proto požádal o pomoc Spojené státy, Evropskou unii, NATO i sousední země. Už v noci na letišti v Kyjevě přistálo švýcarské letadlo s nedočkavě očekávanou zásilkou 16 tun léku Tamiflu.

Ukrajina lék zakoupila ve Švýcarsku a zaplatila za něj 2,5 milionu dolarů. Šéfka vlády Tymošenková oznámila, že Ukrajina už má 650 tisíc dávek tohoto léku, což prý až třikrát převyšuje potenciální potřebu. Lék ale zatím není v lékárnách a bude se distribuovat výlučně prostřednictvím nemocnic, aby se nedostal na černý trh. Tam teď dávka stojí desetinásobek obvyklé ceny. Lidé v panice vykoupili i běžné léky i ochranné roušky, na pultech lékáren nezbyl ani vitamin C. Někteří lékárnici dokonce zdražili.

Nejvíce zasažen chřipkovou vlnou je západ země, především oblast kolem Lvova. V zemi podle médií vypukla panika. Prezident Viktor Juščenko se sešel se zástupci Světové zdravotnické organizace a znova požádal o mezinárodní pomoc. Zvládnutí krize se stalo hlavním tématem předvolební kampaně – prezidentské volby budou na Ukrajině 17. ledna. Premiérka Tymošenková i prezident Juščenko se snaží ukázat, že právě oni si s krizí poradí.

Prokuratura řeší, zda ministerstvo boj s chřipkou nezanedbalo

Ukrajinská generální prokuratura se začala zabývat tím, jestli úředníci ukrajinského ministerstva zdravotnictví boj s prasečí chřipkou nezanedbali. Podle svého prohlášení zkoumá, zda neporušili zákon při využití peněz ze státního rozpočtu na boj s virem H1N1 a také pravidla boje s epidemiemi a nedopustili se nedbalosti s vážnými následky. Jde o případné porušení hygienických norem a pravidel, které mohlo vést k úmrtí lidí. Hrozí za to pět až osm let vězení.

Ukrajinci berou maďarské lékárny útokem

Obava z chřipkové epidemie se nově projevuje i v maďarském pohraničí. Ukrajinci tam jezdí nakupovat léky a prostředky pro prevenci. V průběhu několika hodin se vyprodaly všechny zásoby antivirotik. Maďarské úřady varují Ukrajince, že není možné, aby si koupili vakcínu proti prasečí chřipce v Maďarsku, protože očkovací látka je určena pouze pro občany Evropské unie. Pokud ji tedy Ukrajinci převezou přes hranice, vystavují se hrozbě trestního stíhání.

Polské úřady radí lidem, aby do země nejezdili. Obavy má i Slovensko. Zvýšený počet lidí nakažených chřipkou ale země zatím nehlásí.

Na pandemii chřipky se připravuje i Česká republika. Na virus prasečí chřipky u nás zemřela jedna žena. Virus se zatím potvrdil u víc než 300 lidí.

Slovensko zpřísní režim na hranicích s Ukrajinou

Slovensko kvůli epidemii chřipky na Ukrajině zpřísní režim na hranicích s touto zemí. Uzavře dva přechody pro pěší, zahájí namátkové kontroly cestujících a v příhraničí rozdá obyvatelům roušky. Oznámil to dnes v Bratislavě ministr vnitra Robert Kaliňák. Uzavřeny by měly být přechody pro pěší Veľké Slemence a Ubľa. Opatření by mělo omezit počet cestujících na nezbytnou míru. „Jde o stovky až tisíce cestujících denně,“ řekl ministr. V případě dramatického nárůstu nemocných na Ukrajině by podle něj mohlo dojít k úplnému uzavření všech přechodů. Slovákům doporučil, aby prozatím na Ukrajinu raději necestovali.

Chřipková epidemie na Ukrajině
Chřipková epidemie na Ukrajině
Více fotek
  • Chřipková epidemie na Ukrajině autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1212/121108.jpg
  • Chřipka na Ukrajině autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1210/120938.jpg
  • Polsko-ukrajinská hranice autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1212/121107.jpg
  • Chřipková epidemie na Ukrajině autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1212/121105.jpg