Kosovský hrdina Bill Clinton má v Prištině obří sochu

Priština - Někdejší americký prezident Bill Clinton odhalil v kosovské metropoli Prištině svou vlastní sochu. Kosovo považuje Clintona za hrdinu, protože v roce 1999 zahájil bombardování Jugoslávie. To nakonec donutilo srbské jednotky ukončit etnické čistky kosovských Albánců.

Bill Clinton došel po bulváru nesoucí jeho jméno ke tři a půl metrové soše a slavnostně strhnul červený závěs, který ji zahaloval. Tento okamžik v centru Přištiny si i přes mrazivé počasí nenechaly ujít tisíce Kosovců. Jejich oblíbenec v nadživotní velikosti je pozdravil bronzovou levicí, ten skutečný pak projevem. 

„Nikdy bych nečekal, že by někde mohli udělat tak velkou mou sochu. Když jsem dnes ráno telefonoval s Hillary, prosila mě, abych vás pozdravoval. A také mi řekla, abych se před tou sochou vyfotil a poslal jí to, aby mi uvěřila, že jsem si to celé nevymyslel,“ pronesl před shromážděním Bill Clinton. 

„Vždy, když uvidíte tuto sochu, chtěl bych, abyste si vzpomněli, že jsem pro vás nechtěl nic jiného než lepší budoucnost. Udělám vše, co bude v mých silách po zbytek mých dní, abych podpořil tuto lepší budoucnost,“ dodal exprezident.

Bronzový Clinton drží v pravé ruce dokumenty s datem 24. března 1999. Tehdy začalo NATO kvůli událostem v Kosovu bombardovat někdejší Jugoslávii. Srbská armáda i polovojenské jednotky tam zasahovaly proti Albáncům. Partizánskou válku provázely etnické čistky i rozsáhlý exodus Kosovanů. 

Po 78 dnech bombardování nakonec jednotky Kosovo opustily a kontrolu převzalo OSN. Bill Clinton tu má od té doby titul zachránce. Mnoho Kosovanů pojmenovalo dokonce své děti po bývalém americkém prezidentovi Clinton.

Bill Clinton
Bill Clinton