Británie si udobřuje Rusko, Miliband vyrazil do Moskvy

Moskva – Britové usilují o zlepšení vztahů s Ruskem, které v posledních pěti letech klesly na bod mrazu hlavně kvůli sporu o vydání agenta ruské tajné služby Andreje Lugového, jenž je podezřelý z vraždy Alexandra Litviněnka. Do Moskvy proto vyrazil britský ministr zahraničí David Miliband, který se zde setkal se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem. Oba politici se ujistili, že i přes rozpory by měly obě země spolupracovat.

Miliband je první britský ministr zahraničí od roku 2004, který přijel do Ruska na oficiální návštěvu. Chce tak znovu navázat vřelé politické vazby. Agentura Reuters připomíná, že Velká Británie za posledních pět let měla s Ruskem nejhorší vztahy, jaké kdy jiná velmoc s ruským obrem měla. 

„Tahle setkání jsou příležitostí dodat hloubku a směr naší spolupráci,“ řekl Miliband v Moskvě. „Jednání ukázala, že navzdory určitým problémům mají naše země obecný zájem o širší spolupráci,“ dodal Lavrov. Oba politici diskutovali mimo jiné o íránském jaderném programu, novém programu o nešíření jaderných zbraní nebo o válce v Afghánistánu. 

Video Reportáž Daniely Písařovicové
video

Reportáž Daniely Písařovicové

Británie a Rusko spory překousnou

Rusko-britské vztahy se dostaly na bod mrazu v roce 2006 poté, co Moskva odmítla vydat někdejšího agenta KGB Andreje Lugového, kterého Britové podezírají z vraždy Alexandra Litviněnka. Ten byl otráven radioaktivním izotopem polonia. 

Po vraždě Litviněnka následovalo vzájemné vyhošťování ruských a britských diplomatů, jakož i uzavření odboček Britské rady, vládní kulturní instituce, v Jekatěrinburgu a Petrohradu v roce 2007.

Podobně je to ale i naopak. Moskvě se totiž zase nelíbí, že do Londýna se uchyluje většina protikremelských aktivistů. Někteří z nich jsou v Rusku obviněni z kriminálních činů, Británie je ale odmítá vydat. 

Miliband ale dnes před novináři také zdůraznil, jaký význam Londýn přikládá objasnění vraždy Litviněnka. Lavrov však opět odmítl vydat podezřelého Lugového. „Naše pozice se nemění… a je nereálné čekat, že bychom ji změnili,“ řekl Lavrov s připomínkou, že vydat ruského občana do zahraničí zakazuje ústava. „Pokud britská strana předloží nezbytné materiály, naše generální prokuratura povede vyšetřování v Rusku s účastí britských partnerů,“ slíbil ruský ministr.

Jak se ale zdá, tohle všechno bude zřejmě zapomenuto, nebo se alespoň o těchto záležitost bude zdvořile mlčet. Británie a Rusko si totiž musí vyhovět hlavně kvůli ekonomickým zájmům. Británie je jedním z největších investorů do ruské ekonomiky. Rusko je zase významným dovozcem do Británie. Rusko patří k významným producentům ropy a zemního plynu, na kterém je zbytek Evropy závislý. Je proto skoro nutností, aby obě země spolu dobře vycházely.