Okolí „strašidelného“ domu měřili geofyzici, nic ale nenašli

Strašice (Rokycansko) - Podivné jevy typu samovolného hoření zásuvek, praskání skel a žárovek ve „strašidelném“ domku ve Strašicích o víkendu polevily, ale neustaly. Odborníci zatím neznají jejich příčinu, i když trvají s přestávkami už pátý týden. Obec proto povolala geofyzika, aby vyloučila přítomnost některých druhů záření. Po téměř čtyřhodinovém měření nic závažného nezjistil, uvedl starosta Jiří Hahner. „Povolal jsem přítele, profesionálního geofyzika a geoelektrikáře. Provedli jsme měření bludných proudů, tedy elektrických potenciálů v zemi,“ říká geolog a vědec Martin Lang, který s měřením pomáhá. Experti dále položili do země seismický geophon, aby zjistili vibrace půdy.

„Naměřili jsme v podstatě běžné pozadí, moc jsme se nechytili. Domníváme se, že to chce dlouhodobější monitoring,“ dodal Lang. Vědci prověřili elektrický potenciál v cizím proudovém poli, zdánlivý měrný odpor v zemi a provedli základní seismická měření, otřesy a dlouhé vlny. „Neprojevilo se nic, co by nás okamžitě uhodilo do očí. Vše bylo v běžném normálu,“ dodal.

Jeden člověk nabízel, že vyžene zlé duchy kouzly

Měřilo se okolo domku, uvnitř je to podle Langa záležitost ČEZ a ČTÚ. Výsledky musí vědci ještě propočítat. Protokoly o měření bude mít obec k dispozici do dvou dnů. Poslouží jako podklad pro návrh případných dalších prací, vysvětlil Lang.

Starostovi chodí neustále nabídky od seriózních institucí po šamany, že v obci provedou kvalifikovaná měření. „V pátek mi jich telefonovalo asi 200. Jeden člověk nabízel, že vyžene zlé duchy kouzly. Dále dostáváme dopisy lidí, že se za nás modlí,“ dodal.

Policie hlídá, aby rodina v domku nepřebývala

Obecní policie hlídá, aby rodina v domku nepřebývala. Nařízení vydala obec a stále platí. Majitel nemovitosti tam má chodit jen na kontroly, aby domek neshořel. „Frekvence jevů zeslábla, ale síly nám ubývají. Je nutné, co nejdříve zjistit zdroj problémů,“ řekl vlastník domu Jiří Mraček. Přiznal, že ho bolí hlava a píská mu v uchu. Manželka se synem jsou u příbuzných. „Upozornili jsme je, aby dítě do domku nechodilo,“ dodal starosta. Podle něj se v okolních domcích nic podivného neděje.

ČEZ, obec, řada místních a dalších „mudrců“, kteří do obce nyní hojně zajíždějí, nejčastěji problémy vysvětlují vysokofrekvenčním vlněním, které zařízení ČEZ neumí změřit. „Nepotvrdilo se, zjistili bychom ho. Použitý přístroj byl více než dvacetikanálový a měli jsme možnost měřit vysoké i nízké frekvence,“ uvedl Lang. Pokud by šlo o vysílače televizního signálu, musel by detekovat nějaké rušivé vlivy. Geophon nenaměřil ani přítomnost dlouhých vln případného radiolokátoru ze sousedního vojenského prostoru. Podle Langa se během měření v domku nic podivného nedělo, ale chvíli po odjezdu opět vypadl jistič.

Podle mluvčího ČEZ Martina Sobotky jde o jevy, které nejsou popsány v žádné odborné literatuře. ČEZ pokračuje v hledání zdroje záření. Šance je ale v desetinách procenta. Podle Sobotky je domek po provedených úpravách „nejuzemněnějším objektem na světě“.

Žádné neobvyklosti nezjistil po pěti hodinách měření ani Český telekomunikační úřad (ČTÚ), který se zaměřil právě na frekvenšní vlnění. „Měřicí vůz neobjevil žádné anomálie ve velmi širokém pásmu deseti kilohertzů a tří GHz,“ uvedla mluvčí ČTÚ Dana Makrlíková. Podle ní budou v dalších dnech experti zkoumat vysokou frekvenci až do šesti GHz.

Ohořelá osuška
Ohořelá osuška
Více fotek
  • Ohořelá osuška autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1210/120988.jpg
  • Ohořelá záclona autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1210/120990.jpg