Prezidentem EU by se mohl stát belgický premiér

Brusel – Evropští politici se prý shodují, že prvním prezidentem Evropské unie by se měl stát nynější belgický premiér Herman Van Rompuy. Funkci prezidenta Evropské unie zavádí Lisabonská smlouva, která ale ještě dosud nebyla ratifikována. Chybí už jen podpis českého prezidenta Václava Klause. Původně byl přitom favoritem na lídra Evropské unie někdejší britský premiér Tony Blair, jeho akcie ale po čtvrtečním summitu výrazně klesly.

Favoritem je nyní belgický premiér. „Kolem jeho jména je konsensus, což je v sedmadvacítce vzácné. Nikdo jiný nemá jednohlasnou podporu,“ informoval jeden z bruselských diplomatů. „Nikdo se proti němu nestaví a mnozí ho žádají, aby (funkci) přijal,“ řekl další. Van Rompuy je favoritem i podle belgického a francouzského tisku. 

Podle diplomatů se na Van Rompuye „s jasnými žádostmi“, aby se funkce ujal, obraceli jeho kolegové už na čtvrteční a páteční vrcholné schůzce unie v Bruselu. Sám belgický premiér je ale zatím na rozpacích, protože sám má doma dost starostí, jeho vláda si dala za úkol urovnat spor mezi Vlámy a Valony. 

Herman Van Rompuy

0(* 31. 10. 1947)

…pochází ze známé vlámské politické rodiny. Je členem křesťanskodemokratické vlámské strany (CD&V). V současnosti je belgickým premiérem. V 90. letech byl náměstkem ministra a také ministrem pro rozpočet. Od roku 1999 je členem Sněmovny reprezentantů, před dvěma roky se stal jejím předsedou.

Jeho mladší bratr Eric je také politikem CD&V, byl ministrem ve vlámské vládě v letech 1995 až 1999. Jeho sestra Christine je členkou Belgické strany práce (WPB).