Exprezident Seychel: Krejčíř za ochranu pomáhal seychelské vládě při volbách

Victoria - Do České republiky přicestoval první prezident Seychel sir James Mancham. V exkluzivním rozhovoru pro Českou televizi hovořil o politickém vývoji na ostrovech, který umožnil ukrývání hledaného Radovana Krejčíře. Seychely jsou státem protikladů - pro turisty luxusním rájem, místní obyvatelé ale žijí v korupci ovládané zemi, která patří k nejzadluženějším na světě.

James Mancham byl pět let ministerským předsedou ještě v době, kdy Seychely byly britskou kolonií. Poté, co země získala nezávislost, stal se Mancham i prvním prezidentem nově vzniklé republiky. „Rok poté ale přišel marxistický převrat, když jsem byl v Londýně na konferenci premiérů britského společenství. Už jsem se pak nemohl vrátit zpět,“ popisuje Mancham.

Po převratu se novým prezidentem stal France-Albert René, který v zemi zavedl socialismus a vládu jedné strany. Diktatura trvala patnáct let. V roce 1993 René podlehl tlaku veřejnosti a oznámil návrat k pluralitní demokracii. Tehdy se na seychelské ostrovy opět vrátil Mancham: „Uspořádali jsme konferenci, na které jsme se domluvili na změně ústavy a tak se zrodila třetí republika. Bohužel však během socialistické diktatury zemi opustilo dvacet procent populace.“

Nejzadluženejší stát a turistický ráj v jednom

Seychely čelí ohromným ekonomickým problémům. V roce 1977 začala socialistická vláda se znárodňováním majetku, který byl po návratu k demokracii prodáván do soukromých rukou. „Podle mě je ale tato privatizace spíš pirátstvím. Majetek, který byl vyvlastněn, se totiž nevrací jejich původním vlastníkům, ale většinou končí u mocných lidí vládnoucí strany,“ říká první seychelský prezident.

Prezident René si dříve půjčil na obnovu země 900 milionů dolarů, Seychely mají přitom asi 88 000 obyvatel. V přepočtu národního dluhu na člověka se tak tento ostrovní stát řadí mezi nejzadluženější země na světě.

Současná vláda prezidenta Jamese Michela kontroluje zisky z kasin a také další finanční zdroje, takže má hodně peněz. „Díky tomu vláda postavila silnou armádu a zemi tak ovládá strach. Vláda má všechno pod kontrolou. Kdo chce koupit loď nebo si postavit dům, musí mít povolení. Kdo tedy nepodporuje vládu, jednoduše nedostane povolení,“ popisuje Mancham.

Kauza Krejčíř

V Česku jsou Seychely známé hlavně díky Radovanu Křejčířovi, který se zde skoro dva roky ukrýval. Česká a seychelská vláda přitom připravovala vzájemnou dohodu o vydávání hledaných zločinců. Z jejího podpisu však sešlo. „Podle mého názoru se vláda s ním (Krejčířem) dohodla, že ho bude chránit a on jí na oplátku pomohl vyhrát poslední volby. Byl tak bohatý, že svou bezpečnost mohl klidně vyplatit. Když pak česká vláda vyvíjela na Seychely větší tlak, Křejčíř najednou zmizel a objevil se v Jihoafrické republice se seychelským pasem.“

Seychely
Seychely
Více fotek
  • Seychely autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/13/1211/121088.jpg
  • Uprchlý český podnikatel autor: ČT24, zdroj: ČT24 http://img2.ct24.cz/cache/140x78/article/12/1178/117798.jpg