Děkanovy děti budou muset vrátit diplomy

Bratislava – Děti děkana ekonomické fakulty Trenčínské univerzity Alexandra Dubčeka (TnUAD) Daniela Bánociho vrátí kvůli podezřele krátkému studiu inženýrské diplomy. Oznámil to rektor školy Miroslav Mečár s tím, že dokumenty zůstanou uloženy, dokud neskončí kontrola. Bánoci nadále zůstává ve funkci; podle svých slov ale odstoupí, pokud nebude cítit podporu vedení školy.

Mečár představil čtyři opatření, která univerzita přijala, aby odstranila vytýkané nedostatky. Jejich součástí má být náprava nesrovnalostí, rozšíření kontrol na všech fakultách, zavedení komplexního systému kvality na univerzitě a v průběhu několika měsíců dojde údajně i na personální změny. O předběžných závěrech komise slovenského ministerstva školství, která situaci ve škole prověřuje, se ale nezmínil.

Slovenský ministr školství Ján Mikolaj nařídil na univerzitě kontrolu a na základě předběžných závěrů inspekce odebral ekonomické fakultě pravomoc udělovat v dotčeném oboru titul bakalář.

Někteří bývalí zaměstnanci školy, které propustil rektor Mečár, se rozhodli ústav zažalovat. Museli prý odejít, protože poukázali na nezákonné praktiky při udělování diplomů.

Univerzita v Trenčíně údajně udělila nejméně tři diplomy rychleji, než umožňuje zákon. Podle slovenských médií jsou mezi rychlostudenty také Bánociho děti Daniela a Vladimír. Daniela získala inženýrský titul místo standardních pěti let za rok studia.

/*json*/{"map":{"lat":48.8988807251,"lng":18.0477529764,"zoom":18,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/