Na pákistánskou ofenzivu odpovídá Taliban atentáty

Islámábád - Pákistánská armáda po dvoutýdenní ofenzivě hlásí, že má pod kontrolou baštu ozbrojenců Talibanu - město Kaniguram. Daní za to je vlna sebevražedných atentátů; při dnešním před bankou v Rávalpindí přišlo o život nejméně 35 lidí. Dalších nejméně 15 lidí bylo zraněno při výbuchu bomby poblíž policejního kontrolního stanoviště ve městě Láhaur. Nové útoky se odehrály v den, kdy vláda vypsala odměnu pět milionů dolarů za dopadení nejvyššího velitele pákistánské odnože hnutí Taliban Hakimulláha Mahsúda a dalších jeho 18 vůdců - živých nebo mrtvých.

Podle policie přijel atentátník na místo činu před banku na motorce. Výbuch trhaviny zabil několik příslušníků armády, většinu obětí ale podle pákistánských úřadů tvořili staří lidé, kteří si do banky přišli pro své důchody. Nejméně 45 osob při útoku utrpělo zranění.

Hnutí Taliban sevřela do kleští ofenzíva pákistánské armády v jejich baště v oblasti Jižní Vazíristán u afghánských hranic. Ozbrojenci na ni odpověděli sérií útoků na policejní, vojenské i civilní cíle ve velkých pákistánských městech, při nichž jen za říjen zahynulo na 300 lidí. Pokračující boje vyhánějí z oblasti desetitisíce uprchlíků a násilím zmítaný severozápad země opouštějí i pracovníci OSN. Samotné Rávalpindí se stalo terčem už poněkolikáté, a nikoli náhodou. Právě tady totiž sídlí generální štáb armády.

Pákistánský prezident i další činitelé dnešní atentát odsoudili, zdůraznili ale, že v ofenzivě proti povstalcům armáda neustane.

Oběti teroristického útoku
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24