Čechům se podle průzkumu žije lépe než za komunismu

Washington – Dvacet let po pádu komunismu se Čechům a Polákům žije lépe než před rokem 1989, opak platí pro obyvatele šesti dalších středoevropských a východoevropských států včetně Slovenska, Ruska a Ukrajiny. Vyplývá to z výsledků průzkumu neziskové organizace Pew Research Center, podle níž ale většina občanů v bývalém východním bloku obecně i dnes hodnotí změny z roku 1989 kladně.

V některých zemích, zejména na Ukrajině a v Rusku, ale pohasíná původní nadšení, které provázelo skončení studené války a následné změny. Ve všech těchto zemích nicméně vzrostla obecná spokojenost občanů se životem oproti průzkumům z roku 1991. Češi společně s bývalými východními Němci jsou podle šetření Pew Research Center s důsledky společenských změn před 20 lety nejspokojenější. Pětačtyřicet procent Čechů má za to, že se dnes žije lidem lépe než v minulosti, opačný názor má 39 procent Čechů. Ještě pozitivněji to vnímají Poláci, kde se prý dnes žije lépe podle 47 procent obyvatel.

Naopak na Slovensku má 48 procent obyvatel pocit, že se dnes lidé mají hůř než dříve. Lépe se dnes žije pouze podle 29 procent Slováků. Slováci jsou v tomto ohledu ještě pesimističtější než Rusové, kde je o lepším dnešku přesvědčeno 45 procent lidí a o opaku 33 procent dotázaných. Také větší počet Litevců, Bulharů, Ukrajinců i Maďarů má za to, že za komunismu se lidé měli lépe.

Studenti na Národní třídě 17. 11. 1989
Studenti na Národní třídě 17. 11. 1989