Karadžić přišel k soudu a požádal o odklad

Haag – Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić dnes poprvé po týdenním bojkotu předstoupil před Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) v Haagu. Dosud přitom k soudu odmítal přijít, protože prý neměl dostatek času na přípravu vlastní obhajoby. Dnes proto požádal soud o odklad. Haagský tribunál nakonec projednávání případu Radovana Karadžiče odročil, aby mohl rozhodnout o požadavku obžalovaného.

Tribunál soudí Karadžiče za válečné zločiny, genocidu a zločiny proti lidskosti, které se odehrály při masakrech v Sarajevu a Srebrenici během války v Bosně a Hercegovině v polovině devadesátých let.

„Situace se vyvinula tak, že bych byl opravdu zločinec, kdybych souhlasil s těmito podmínkami - s přítomností u soudu, na který nejsem připraven,“ uvedl dnes u soudu Radovan Karadžić. „Nechci bojkotovat toto jednání, ale nemohu se účastnit něčeho, co je od začátku neplatné a kde byla poškozena má základní práva,“ dodal s tím, že žádá o odklad procesu. Na přípravu obhajoby, která má být odpovědí na 900 000 stran soudního spisu, chce 10 měsíců.  

Soud odročil jednání, aby rozhodl o Karadžičově žádosti. Zřejmě mu ale  nevyhoví, již dříve Karadžić žádal o více času na přípravu obhajoby, soudci to ale již dřív odmítli.

Žalobkyně Hildegard Uertzová-Retzlaffová dnes navíc vyzvala soudce, aby Karadžičovi určili právního zástupce, aby soud mohl pokračovat, i kdyby ho obžalovaný bojkotoval. „Nesmíte povolit panu Karadžičovi, aby manipuloval s jednáním svým rozhodnutím neúčastnit se slyšení,“ apelovala na soudce. Čtyřiašedesátiletý bosenskosrbský exprezident však přidělení právníka odmítl. „Nepotřebuji další lidi, potřebuju jen čas,“ prohlásil.

Předsedající soudce O-Gon Kwon dnes také kritizoval Karadžiče za to, že bojkotoval začátek procesu. „Znovu vám připomínám, že je ve vašem nejlepším zájmu navštěvovat a plně se účastnit procesu, aby mohlo být spravedlnosti učiněno zadost,“ upozornil Kwon.

Soud v pondělí znovu připomněl, že Karadžičova nepřítomnost je úmyslná, a proto nijak nesnižuje regulérnost procesu. Pokud by obžalovaný slyšení i nadále bojkotoval, tribunál mu může obhájce úředně přidělit a pokračovat v Karadžičově nepřítomnosti.

Žalobkyně dnes navíc pohrozila, že Karadžić by mohl být také donucen se jednání účastnit. „Pokud bude třeba, mohla by být použita i síla k zajištění jeho přítomnosti v soudní síni,“ uvedla.

Bývalý vůdce bosenských Srbů Radovan Karadžić dorazil po týdenním bojkotu k soudu.
Zdroj: AP Photo
Autor: Michael Kooren