První oběť prasečí chřipky má Rakousko a zřejmě i Bělorusko

Innsbruck (Rakousko) - Rakousko včera oznámilo první oběť prasečí chřipky. Viru H1N1 v nemocnici v tyrolském Innsbrucku podlehlo jedenáctileté děvče z italského Bolzana. V alpské republice se zatím podle tamního ministerstva zdravotnictví nakazilo celkem 493 lidí. Jen minulý týden lékaři evidovali 72 nových pacientů. Téměř polovina z nich byla ve věku mezi 10 a 19 lety. Dívka z Bolzana se do innsbrucké nemocnice dostala 23. října, dříve byla u lékaře s chřipkovými příznaky. Její stav se pak ale rychle zhoršoval a už několik dní byl velmi vážný. Dívce přestaly fungovat plíce.

Rakousko už začalo s očkováním proti prasečí chřipce. Vakcínu by mělo dostat 300 tisíc zdravotníků. Očkovací akce postupuje kupředu, ale zatím prý velmi pomalu. Ve Vídni se do minulého pátku nechalo naočkovat jen asi 100 z celkem 32 tisíc tamních zaměstnanců zdravotnických zařízení.

První oběť i v Bělorusku

Video Reportáž Ladislava Kerekeše
video

Reportáž Ladislava Kerekeše

Jak uvedl varšavský zpravodaj Miroslav Karas, podle polské televize Belsat zemřel na virus prasečí chřipky i první obyvatel Běloruska. Údajně jde o studenta z Minsku. Běloruské úřady to ale zatím nepotvrdily, nemocných je přitom v této zemi již 60.

Podle posledních údajů Evropského centra pro prevenci a kontrolu nemocí (ECDC) v Evropě dosud na prasečí chřipku zemřelo 317 osob. Na virus prasečí chřipky v Česku zemřela jedna žena. Virus se zatím potvrdil u víc než 300 lidí.

Ukrajinu kosí epidemie chřipky

Na Ukrajině onemocnělo chřipkou už více než 250 tisíc lidí, z toho skoro polovina jsou děti. Na chřipku zemřelo 71 lidí. Pouze u 22 případů byla ale prokázána nákaza prasečí chřipkou, u ostatních obětí se čeká na virologické vyšetření. Ukrajina žádá o mezinárodní pomoc. Prvních 16 tun léku Tamiflu ze Švýcarska včera osobně přijala premiérka Julija Tymošenková.

Dvě stě tisíc obličejových roušek poslalo do postižené země Slovensko. To také zpřísní režim na hranicích s Ukrajinou. Od dnešní půlnoci budou uzavřené hraniční přechody pro pěší, osobní i nákladní automobilová doprava a železnice fungují normálně. Na hraničních přechodech zřídily slovenské úřady izolační místnosti a také zavedly nepřetržitou lékařskou pomoc.

Lidi, kteří pochází z nejpostiženějších oblastí Ukrajiny, čeká na hranicích důkladná zdravotní prohlídka. Ukrajinské občany, u kterých se zjistí příznaky onemocnění, pošlou lékaři zpět. Nemocné občany EU čeká izolační místnost a následný převoz sanitkou na infekční oddělení v nejbližší nemocnici.

Zdravotníci budou navíc obyvatelům v příhraničí rozdávat roušky. Oznámil to slovenský ministr vnitra Robert Kaliňák.

Chřipková epidemie
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24