KLDR získala z tyčí plutonium pro jaderné zbraně

Pchjongjang - Severní Korea dokončila zpracování vyhořelých palivových tyčí v jaderném komplexu Jongbjon a z materiálu získala plutonium pro jaderné zbraně. Severní Korea přichází s tímto oznámením v době, kdy tlačí na Spojené státy, aby s ní vedly přímé dvoustranné rozhovory o jejím jaderném programu. V posledních měsících přitom Pchjongjang navíc naznačil ochotu vrátit se k šestistranným rozhovorům o témže tématu. KLDR provedla již dvě jaderné zkoušky, čímž si vysloužila sankce OSN.

Pchjongjang podle severokorejských médií dokončil zpracování osmi tisíc vyhořelých palivových tyčí z jaderné elektrárny v Jongbjonu už v srpnu. Odborníci soudí, že komunistický režim je schopen z tyčí vyrobit dostatek materiálu pro nejméně jednu atomovou bombu; experti ale nevylučují ani to, že KLDR má dostatek štěpného materiálu dostačující na výrobu šesti až osmi bomb.

Pchjongjang dlouhodobě usiluje o exkluzivní setkání s představiteli USA a o uznání KLDR jako státu, který disponuje jadernými zbraněmi. USA se k přímému dvoustrannému jednání, k nimž vyzval severokorejský vůdce Kim Čong-il, stavěly zatím obezřetně.

Severní Korea na podzim 2005 souhlasila s tím, že se vzdá svého jaderného programu výměnou za hospodářskou pomoc. Posléze zahájila likvidaci svého jaderného zařízení, ale o rok později otestovala svou jadernou nálož a letos v květnu další. Už v dubnu ale Pchjongjang označil za neplatné všechny dohody, které vyplynuly z šestistranného jednacího fóra (obě Koreje, Japonsko, Rusko, USA a Čína).