Po verdiktu ÚS k Lisabonu je Cameron zklamán, EU si oddechla

Londýn/Brusel - Šéf britských konzervativců David Cameron je zklamán dnešním rozhodnutím českého Ústavního soudu o souladu Lisabonské smlouvy s českým ústavním pořádkem. „Samozřejmě doufám, že (Klaus) smlouvu nepodepíše, ale obávám se, že se čas krátí,“ řekl Cameron v rozhovoru s rozhlasovou stanicí LBC. Navzdory svým výhradám ale dnes v 15:00 český prezident Václav Klaus smlouvu podepsal, což byl poslední krok k definitivní ratifikaci Lisabonu. Evropská unie rozhodnutí Ústavního soudu uvítala. Podle předsedy Evrospké komise Josého Manuela Barrosa by smlouva po dnešním Klausově podpisu mohla vstoupit v platnost v prosinci nebo v lednu.

Cameron slíbil, že uspořádá referendum o smlouvě, pokud vyhraje ve volbách v Británii příští rok na jaře a pokud smlouva v té době ještě nebude ratifikovaná ve všech zemích EU. Zatím však neřekl, co udělá v případě, že smlouva schválená bude. V rozhovoru s LBC řekl, že ještě tento týden rozhodne, co bude dál. Již v pondělí ale dal najevo, že zřejmě od referenda ustoupí. Britská média spekulují o tom, že se případná konzervativní vláda bude snažit získat z Bruselu zpět některé pravomoci, především v sociální oblasti.

Evropa rozhodnutí soudu vítá

Video Telefonát Barbory Šámalové
video

Telefonát Barbory Šámalové

Předseda Evropské komise José Barroso prohlásil, že je na nejvyšší míru potěšen rozhodnutím českého Ústavního soudu. „Vzhledem k závazkům daným všemi členskými státy české vládě na Evropské radě (unijním summitu) minulý týden věřím, že žádná další zbytečná opožďování by neměla bránit vstupu Lisabonské smlouvy v platnost,“ uvedl. Výrok soudu přivítali také švédský premiér Fredrik Reinfeldt, jehož země teď unii předsedá, šéf Evropského parlamentu Jerzy Buzek, britský premiér Gordon Brown i německé ministerstvo zahraničí.

Rozhodnutí soudců potěšilo i rakouskou vládu. Jejich výrok za „extrémně důležitý zlom pro Evropu“ považuje vicekancléř Josef Pröll. Podle zelené europoslankyně Ulrike Lunacekové je jen škoda, že si Klaus prosadil výjimku z charty práv.

Posselt: Vítězství rozumu nad Klausovou svévolí

Také mluvčí sudetských Němců Bernd Posselt označil dnešní stanovisko soudu za „vítězství rozumu a právní státnosti nad svévolnými akcemi prezidenta Klause“. Postavení sudetských Němců podle Posselta „Klausova klauzule“ nemění. Klaus se tak prý spíš „střelil do vlastního kolena a trefil bohužel i koleno svých krajanů“, na které by se charta práv neměla vztahovat. V „zájmu českého národa stejně jako evropské důvěryhodnosti“ je prý odstranění výjimky, uvedl Posselt.

Vicenová: Unie si oddechne

Také česká velvyslankyně při EU Milena Vicenová rozhodnutí soudu uvítala. „Jednoznačně jsem ráda. Jednoznačně si oddechne unie,“ řekla Vicenová. Soudí, že nyní bude moci Praha všechnu energii zaměřit na to, jak zapojit Česko do nově budovaných institucí a jak prosazovat co nejlépe české zájmy. Vicenová v rozhovoru pro ČT24 uvedla, že k rozhodnutí českého soudu jí blahopřáli i velvyslanci všech zbývajících 26 zemí unie.

Agentury: Padla poslední zákonná překážka ratifikace

Světové agentury konstatují, že padla poslední zákonná překážka k ratifikaci Lisabonu. Reuters píše, že nyní se pozornost soustředí na to, kdo se stane prvním unijním prezidentem (předsedou Evropské rady).