USA jsou podle Chameneího stále arogantní velmocí

Teherán – Spojené státy jsou arogantní velmoc a Írán se jejich současným smířlivým tónem nenechá zmást, řekl dnes nejvyšší duchovní ajatolláh Alí Chameneí. Reagoval na snahu amerického prezidenta Baracka Obamy s Teheránem jednat. Na středu je plánovaná protiamerická demonstrace na 30. výročí obsazení amerického velvyslanectví v Teheránu. Radikálové tehdy obviňovali Spojené státy, že chtějí zmařit islámskou revoluci.

Vlastní akci ale svolala také íránská opozice. Chameneí v proslovu ke studentům varoval před účastí na této opoziční demonstraci, svolané k ruskému velvyslanectví v Teheránu. „Osoby chabého ducha a lidé se špatnými úmysly nemohou pro Spojené státy prostírat červený koberec. Americká vláda je opravdu arogantní velmoc a íránský národ se nenechá zmást jejím zjevným smířlivým chováním, dokud se Amerika nevzdá svého arogantního chování,“ řekl.

Vládou svolaná manifestace se koná v den výročí obsazení velvyslanectví každý rok. Íránci si tím připomínají čin studentů, kteří tam v revolučním roce 1979 uvěznili pět desítek amerických rukojmích a zadržovali je 444 dní. USA a Írán pak přerušily diplomatické styky, které od té doby nebyly obnoveny.

Chameneí není spokojen s výsledkem jaderných jednání

Chameneí se v projevu zmínil také o jaderných jednáních, která se nyní vedou kolem paliva pro teheránský výzkumný reaktor. Íránské vedení nesouhlasí s původním textem dohody, na nějž přistoupil íránský jaderný vyjednavač v říjnu ve Vídni, a požaduje zásadní změny. Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová k tomu v pondělí řekla, že by Írán měl přijmout dohodu tak, jak je navržena.

„Pro Írán je to bod obratu. Írán přijetím dohody ukáže, že si nepřeje zůstat izolován a že chce (s velmocemi) spolupracovat,“ uvedla. Dohoda počítá s tím, že Írán vyveze 70 procent svého slabě obohaceného uranu ke zpracování na palivo do zahraničí. Íránci ale vznášejí nové požadavky a vývozu uranu se chtějí vyhnout.

„Nepřejeme si taková jaderná jednání, jejichž výsledek předem nadiktují USA. Takový dialog je možný ve vztahu vlka s beránkem,“ řekl Chameneí. Íránský jaderný vyjednavač v pondělí prohlásil, že si Írán přeje dále jednat o technických aspektech dohody a že očekává, že Mezinárodní agentura pro atomovou energii stanoví co nebližší termín těchto rozhovorů.

Mapka popisující známý stav jaderných zařízení na území Íránu v roce 2007
Zdroj: ČT24
Autor: Markéta Sandanusová