Spálit dva miliony dolarů? Pro Pabla Escobara žádný problém

Bogotá – Někdejší neblaze proslulý kolumbijský narkobaron Pablo Escobar nebyl žádný troškař. Připalování cigaret bankovkami mu zřejmě bylo málo, a tak svými dolarovkami rovnou zatápěl, aby nebyla zima jeho dceři Manuele: milion sem, milion tam. Kolumbijskému časopisu Don Juan to prozradil jeden z nejpovolanějších – Escobarův syn Juan Pablo Escobar Henao, který pod změněným jménem Sebastián Marroquín Santos žije už 15 let s rodinou legálně v Argentině. Tatínek prý takhle „protopil“ dva miliony dolarů.

Nejdražší táborák podpálil drogový boss Pablo Escobar Gaviria v době, kdy se ukrýval na statku v horách, jež obklopují město Medellín. Lidé v jeho doprovodu trpěli zimou i hladem, nejvíc zima trápila jeho dceru Manuelu.

Jedním z neměnných tatínkových zvyků prý bylo sledování televizního zpravodajství a také čtení veškerých tiskovin, jež mohl sehnat, prozradil Sebastián. „Nezáleželo na nebezpečnosti situace, v jaké se nacházel. Každé ráno četl všechny kolumbijské noviny. V poledne a večer usedal před televizi a sledoval zprávy. Nikdy neřekl ani slovo. Sledoval, někdy si udělal poznámku, a když zprávy skončily, prostě televizi vypnul.“

Pro Escobara se posléze také stala posedlostí ochrana jeho manželky Maríi Victorie Henaové a jejich dvou dětí poté, co při atentátu téměř přišly o život. Kokainový boss měl v Medellínu řadu úkrytů a kdykoli jeho rodina dorazila do jednoho z nich, řekl jim, aby ho prošli, a pokud by byl někdo schopen zjistit, kde jsou, okamžitě to místo opouštěli.

Obávaný vůdce kokainového kartelu byl zabit v prosinci 1993 na střeše jednoho z domů v Medellínu, když chtěl uniknout z policejního obklíčení.