Merkelová: Pro Evropu není lepšího spojence, než jsou USA

Washington – Německá spolková kancléřka Angela Merkelová dnes ve svém projevu v Kongresu USA poděkovala Spojeným státům za podíl při pádu komunismu v Evropě. Podle ní pro Evropu neexistuje lepší spojenec než USA a naopak. Merkelová také vyzvala k ekologické ochraně planety, zdůraznila právo Izraele na existenci a vyslovila se pro nové uspořádání mezinárodní ekonomiky po hospodářské krizi. Německý kancléř - Konrad Adenauer - poprvé a naposledy před Kongresem mluvil v roce 1957.

Německá kancléřka na úvod svého asi půlhodinového projevu připomněla pohnuté dějiny Německa ve dvacátém století až po pád Berlínské zdi 9. listopadu 1989. Spojeným státům poděkovala za pomoc, kterou Německu v rozdělené Evropě poskytly.

„Před dvaceti lety jsem si nedovedla ani v nejodvážnějších snech představit, že se někdy dostanu do Spojených států, natož stát v této místnosti,“ řekla Merkelová kongresmanům. „Země neomezených možností pro mě byla dlouho zemí nedosažitelných možností,“ dodala.

Video Reportáž Michala Kubala
video

Reportáž Michala Kubala

V otázce globálního oteplování nemůžeme ztrácet čas, míní Merkelová

V současné době je podle ní ale třeba strhnout symbolické zdi 21. století. Patří mezi ně například hrozba změny klimatu, hrozba terorismu či šíření jaderných zbraní. „Jaderná bomba v rukou íránského prezidenta, který popírá holokaust a právo Izraele na existenci, není přijatelná,“ řekla mimo jiné. Dodala, že bezpečnost Izraele je něco, co nemůže být předmětem diskuse nyní ani v budoucnosti.

Dále apelovala na členy Kongresu, aby Spojené státy převzaly svůj díl zodpovědnosti v boji proti globálnímu oteplování. Podle Merkelové je důležité, aby se státy světa na nadcházejícím prosincovém summitu v Kodani dohodly na konkrétních krocích, jak postupovat proti změnám klimatu. „Nemůžeme dále ztrácet čas,“ apelovala Merkelová.

Podotkla, že to nebude možné bez Spojených států, ale ani Číny či Indie. Svět se podle ní také musí poučit ze současné hospodářské krize a vytvořit takový mezinárodní pořádek, který zabrání jejímu opakování. Lepší partner pro Evropu, než jsou USA, není. To samé platí i opačně.

Angela Merkelová v Kongresu USA
Angela Merkelová v Kongresu USA