Newyorčané rozhodují, zda Bloomberg znovu povede město

New York - V USA jsou v centru pozornosti guvernérské volby v New Jersey a ve Virginii a také přímá volba starosty New Yorku. Toto hlasování, rok po zvolení prezidenta Baracka Obamy, je považované i za test jeho popularity. Do čela newyorské radnice za republikány už potřetí kandiduje miliardář Michael Bloomberg, který do kampaně investoval víc než 100 milionů dolarů. Jeho soupeřem je demokrat Bill Thompson, dosavadní městský kontrolor.

Thompsonovi by také mohla nahrát nízká volební účast. Řadě voličů totiž vadí, že Bloomberg kandiduje potřetí a že kvůli tomu nechal pozměnit volební zákon. Starosta ale argumentoval tím, že v době vážné hospodářské krize je na radnici potřeba zachovat kontinuitu. Podle pozorovatelů jsou proto volby do značné míry referendem o Bloombergovi.

„Nebudu volit Bloomberga, už mě unavuje. Hledáme změnu, v tomto městě si nemůžete všechno koupit,“ řekl dnes například newyorské rozhlasové stanici WNYC Max Marshall z Manhattanu. Jiný Newyorčan, Robert Young, naopak stanici řekl, že nezná další kandidáty a že Bloomberg je zárukou, že se nedočká nějakého překvapení.

Bloomberg vede město jako soukromou firmu

Thompson, který je v současnosti městským kontrolorem, se v závěru kampaně snažil přesvědčit voliče o tom, že Bloombergových osm let v čele města stačilo. Sám by radnici, kterou její nynější šéf řídí spíš jako firmu, chtěl více otevřít lidem. V případě vítězství by také například chtěl, aby v nejlidnatějším americkém městě bylo dostupnější bydlení. Volební urny se dnes v New Yorku otevřely ve 12:00 SEČ a zavřou se ve středu v 03:00 SEČ.


Zároveň se dnes konají volby guvernéra ve státech New Jersey a Virginia. Na severu státu New York se nadto konají doplňovací volby do Kongresu. Místní média spekulují, do jaké míry lze tyto volby chápat jako vyjádření názoru na dosavadní vládnutí prezidenta Baracka Obamy, který se zejména v kampani v New Jersey hodně angažoval. Voliči by podle nich mohli naznačit, zda jeho kroky podporují, nebo ne.