Rudá Čína přišla na známce o Tchaj-wan

Hongkong – Unikátní čínská známka z roku 1968, na které autor zapomněl připojit k Číně Tchaj-wan, který Peking stále považuje za své území, se vydražila za rekordní sumu téměř půl milionu dolarů. Kvůli chybě čínské úřady stáhly známku hned první den, kdy se dostala do oběhu. Stala se ale filatelistickou kuriozitou, o kterou stojí nejeden sběratel. Na známce nazvané Celá země je rudá stojí dělník, který drží knihu s citáty Mao Ce-tunga, na jejíž obálce je rudá mapa Číny. Při bližším pohledu ale znalci odhalí zvláštnost, která ze známky dělá sběratelský skvost. Malíř Wang Wej-cheng omylem zapomněl vybarvit rudou barvou Tchaj-wan. Ten se sice od Číny oddělil v roce 1949, Čína jej ale navzdory tomu považuje stále za své území.

Wang a ostatní malíři měli za úkol vytvořit známky v době kulturní revoluce jako součást komunistické propagandy. Chybička se ale vloudila, malíř kvůli tomu zažil horké chvíle, léta se bál, že bude za svůj omyl potrestán. „Úředníci mi řekli, že to byl opravdu velký omyl, ale nakonec mě nikterak nepotrestali,“ říká malíř.   

Známky byly sice vytištěny, ale nikdy se ke svému účelu neužívaly, protože byly staženy z trhu. Malé množství ale získali soukromí vlastníci. Unikátní známka byla nyní k mání na aukci, nakonec se vydražila za rekordní sumu 475 000 dolarů (8,5 milionu korun). Jde tak o vůbec nejdražší čínskou známku v historii.