Africké státy přestaly bojkotovat rozhovory o klimatu

Barcelona - Africké státy v úterý přestaly bojkotovat rozhovory OSN o klimatu, výměnou za to, že bohaté země přislíbí větší omezení produkce skleníkových plynů. Rozhovory, které se konají tento týden v Barceloně, jsou jedněmi z posledních před prosincovým summitem o klimatu v Kodani. Podle předsedy jednání Johna Ashe by se kvůli požadavkům afrických zemí měl zbytek kongresu soustředit na omezování emisí u vyspělých států, spíše než na otázky kompenzace za překročení limitů nebo na úlohu méně rozvinutých zemí.

Africké státy, podporované asi 70 rozvojovými zeměmi, tvrdí, že průmyslově rozvinuté země nepodnikají dostatečné kroky k tomu, aby vypouštěly do ovzduší méně skleníkových plynů. Chudší země ale nejvíce doplácejí na sucha a záplavy způsobené klimatickými změnami. Podle určující studie OSN z roku 2007 bude globálním oteplováním nejvíce zasažena právě Afrika. Podle vědců by rozvinuté průmyslové země měly do roku 2020 omezit emise skleníkových plynů o 25 až 40 procent oproti hodnotám z roku 1990. Africké státy požadují omezení o nejméně 40 procent a vyvíjí velký tlak například na Spojené státy, kterým se s největší pravděpodobností nepodaří limity splnit.

Dohoda na summitu v Kodani by měla nahradit Kjótský protokol z roku 1997, ve kterém se 37 zemí dohodlo omezit produkci skleníkových plynů oproti hodnotám z roku 1990 o 5 procent do roku 2012. Protokol nezahrnoval Indii a Čínu. Spojené státy byly jedinou vyspělou zemí, která protokol odmítla.