Republikáni uspěli ve volbách guvernérů, prý je to vzkaz Obamovi

New York - Republikáni zvítězili ve volbách guvernéra v klíčových státech New Jersey a Virginie. Podle některých pozorovatelů ve Spojených státech je to vzkaz voličů prezidentu Baracku Obamovi, který v obou volbách osobně podpořil demokratické kandidáty. Ve Virginii, jež se v prezidentských volbách považuje za důležitý stát, zvítězil republikánský kandidát Bob McDonnell, který porazil demokrata Creigha Deedse. Ještě v loňských volbách šéfa Bílého domu přitom obyvatelé Virginie hlasovali pro demokratického kandidáta Obamu. V New Jersey zvítězil republikán Chris Christie nad úřadujícím demokratickým guvernérem Johnem Corzinem, kterého Obama na předvolebním shromáždění podpořil ještě v pondělí.

Řada analytiků spekuluje, že voliči vyjádřili nespokojenost s Obamovou chystanou reformou zdravotnictví anebo jeho váháním ohledně navýšení počtu amerických vojáků v Afghánistánu. Podle jiných odborníků ale výsledky voleb guvernérů odrážejí spíše vnitřní politické poměry v obou státech. V New Jersey například zřejmě Corzinovi odebral hlasy nezávislý kandidát Christopher Dagget. Lze nicméně očekávat, že Obama bude v následujících dnech pod značným tlakem.

Překvapivě se vyvinuly i volby starosty v nejlidnatějším americkém městě New Yorku. Republikánský kandidát a miliardář Michael Bloomberg, který do volební kampaně investoval rekordních více než 100 milionů dolarů, po sečtení hlasů zvítězil nad svým demokratickým rivalem Billem Thompsonem jen velmi těsně. Rozdíl činil jenom několik procent, předvolební průzkumy přitom naznačovaly náskok o více než deset procent.

Video Republikáni v USA posilují
video

Republikáni v USA posilují

Demokraty potěšil alespoň výsledek doplňujících voleb do Kongresu na severu státu New York, který je tradiční baštou republikánů. Zvítězil zde demokrat Bill Owens. Po sečtení 88 procent hlasů získal Owens 49 procent, jeho konzervativní protějšek Doug Hoffman měl 46 procent.

Sjezd republikánů
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24