Bloomberg potřetí starostou New Yorku; volby překvapivě těsné

New York - Michael Bloomberg se stal potřetí starostou New Yorku. Hlasování ale bylo překvapivě těsné. V průzkumech vedl osmý nejbohatší muž USA, který do kampaně vložil rekordních 100 milionů dolarů, nad svým demokratickým rivalem Billem Thompsonem o více než deset procent. Nakonec ale zvítězil jen rozdílem pěti procent 51 ku 46 procentům. Splnily se tak zřejmě předpovědi analytiků, kteří před volbami uváděli, že volby do značné míry budou referendem o Bloombergovi. Řadě voličů totiž vadilo, že úřadující starosta loni změnil pravidla, aby mohl kandidovat potřetí.

Městský kontrolor Thompson na to v závěru své kampaně často poukazoval s tím, že osm let s Bloombergem stačilo. Bloombergovi odpůrci ho také kritizují za to, že zvýšil nájmy nebo že za jeho vlády stoupl počet bezdomovců ve městě. Kritici Bloombergovi také vyčítají, že nepředvídal krizi na Wall Streetu. To by se prý člověku, který zbohatl na prodeji ekonomického zpravodajství prostřednictvím informační a tiskové agentury Bloomberg LP, stát nemělo. Bloombergovi se ovšem v čele New Yorku podařilo udržet nízkou hladinu kriminality nebo prosadit zákaz kouření ve všech restauracích. 

„V dobrých časech jsme ukázali, že New York může překonat zbytek země ve vytváření nových pracovních míst, zlepšování vzdělávání i dalších věcech. Teď, v těžkých časech znovu ukážeme, že to umíme,“ říká znovuzvolený starosta New Yorku Michael Bloomberg.

Bloomberg byl do čela nejlidnatějšího amerického města poprvé zvolen v listopadu 2001, a to mimo jiné i díky podpoře tehdy oblíbeného starosty, republikána Rudolpha Giulianiho. Další volby pak vyhrál v roce 2005.   

Několikrát změnil svou politickou příslušnost, do roku 2001 byl demokratem, k republikánům se hlásil mezi lety 2001 a 2007 a od roku 2007 kandiduje jako nezávislý.

Michael Bloomberg
Zdroj: ČT24
Autor: ČT24