Poslanci přijdou za absenci na schůzi o odměny

Paříž - Francouzští poslanci budou platit pokuty, když nepřijdou na pravidelné středeční zasedání. Právě ve středu dolní komora francouzského parlamentu obvykle schvaluje zákony. Od třetí neomluvené absence mohou přijít o 25 procent z části platu, minimálně o 352 eur. Opatření přijali zákonodárci vládní pravice i opoziční socialisté v květnu. Chtějí tak vylepšit image Národního shromáždění a zabránit problémům se schvalováním zákonů.

Ve středu už by neměly být lavice ve francouzském Národním shromáždění jako vymetené. Poslanci, kteří nepřijdou na schůzi, na které se schvalují zákony, zaplatí pokutu. Má se tak předejít zbytečným absencím a tomu, že se nestihnou schválit důležité zákony.

Od třetí neomluvené absence hrozí zákonodárcům, že přijdou o čtvrtinu z odměn za funkci. Jde tedy o minimálně 352 eur (9250 korun) z měsíčních 1413 eur (37 tisíc korun) až 2722 eur (71 tisíc korun), které jsou v položce „odměna za funkci“. Sankce se ovšem nedotýká základní mzdy ve výši 7000 eur (184 tisíc Kč).

Některým poslancům se ale nová norma nelíbí, označují ji za šikanu. „Tahle šikana je absurdní a ponižující,“ komentoval to poslanec Bernard Debré. Podle dalšího pravicového poslance Lionnela Luky jde o „infantilní praktiky, které už přestaly platit i v základních školách“. Socialista François Loncle řekl, že jde o „opatření, které lze snadno zpochybnit“, a podle jeho kolegyně z UMP Marie-Louise Fortové dokonce narušuje samotné základy reprezentativní demokracie.